Trumpov začasno ustavil carine, odločitev pretresa svetovne trge

V sredo je ameriški predsednik Donald Trump šokiral svet z odločitvijo, da začasno ustavi visoke carine, ki jih je le dan prej uvedel za desetine držav. Ta nepričakovani preobrat, ki je prišel manj kot 24 ur po uvedbi strmih novih carin, je sprožil val optimizma na svetovnih delniških trgih, hkrati pa zaostril trgovinsko vojno s Kitajsko, drugim največjim gospodarstvom na svetu. Ameriške borze so v četrtek doživele skokovit porast, saj se je referenčni indeks S&P 500 zvišal za impresivnih 9,5 odstotka, medtem ko je japonski Nikkei v azijskem trgovanju poskočil za 8 odstotkov. Tudi evropske terminske pogodbe so nakazovale močne dobičke, kar je nakazovalo širše olajšanje med vlagatelji.

A zgodba s tem še zdaleč ni bila končana. Trumpov nenaden umik carin je sledil obdobju izjemne nestanovitnosti na finančnih trgih, ki je spominjala na kaos v zgodnjih dneh pandemije COVID-19. Samo v nekaj dneh po njegovi prvotni objavi o carinah 2. aprila so svetovne delnice izgubile bilijone dolarjev vrednosti, donosi ameriških državnih obveznic pa so močno narasli, poroča Reuters. Prav ta sunkovit odziv trgov je očitno pritegnil Trumpovo pozornost in ga spodbudil k spremembi smeri. “Mislil sem, da ljudje malo pretiravajo, veste, postajajo nervozni,” je dejal novinarjem po objavi, pri čemer je uporabil izraz “jopiči” – morda namig na tremo, ki jo športniki občutijo pred velikim nastopom.

Kljub dvigu na trgih pa so se že pojavili znaki, da bi lahko bilo navdušenje kratkotrajno. Terminske pogodbe na ameriške delnice so kmalu po začetnem skoku začele padati, kar je sprožilo dvome o trajnosti te rasti. Medtem je kitajski juan zdrsnil na najnižjo raven od svetovne finančne krize, čeprav so tamkajšnje delnice ostale razmeroma stabilne, delno zaradi pričakovanj o državni podpori. Trumpov pristop, ki ga nekateri opisujejo kot “vklop-izklop”, je že od njegove vrnitve v Belo hišo januarja zmedla svetovne voditelje in vznemirila poslovneže.

Pritisk na Kitajsko se stopnjuje

Medtem ko je Trump omilil carine za večino trgovinskih partnerjev, pa je njegov odnos do Kitajske ostal nepopustljiv. Še isti dan, ko je napovedal 90-dnevno zamrznitev dajatev za druge države, je carine na kitajski uvoz dvignil s 104 na 125 odstotkov. Ta poteza je še dodatno zaostrila napetosti v že tako razgreti trgovinski vojni med ZDA in Kitajsko. Peking se je na prejšnjo Trumpovo tarifno salvo odzval z lastnimi 84-odstotnimi carinami na ameriški uvoz, kitajski uradniki pa so večkrat zatrdili, da se bodo “borili do konca”. “ZDA in Kitajska sta trenutno v igri moči,” je komentiral Chris Turner, globalni vodja trgov pri banki ING.

Posledice tega spopada že čutijo kitajska podjetja, ki poslujejo na ameriškem trgu. Vodja največjega kitajskega združenja za e-trgovino je dejal, da se podjetja, ki prodajajo izdelke prek Amazona, pripravljajo na “udarec brez primere”. Možnosti so jasne: bodisi bodo zvišala cene za ameriške potrošnike bodisi bodo zapustila trg. Mnogi analitiki pričakujejo, da bo Kitajska kmalu odgovorila z novimi povračilnimi ukrepi, kar bi lahko še bolj destabiliziralo svetovno gospodarstvo.

Ameriški finančni minister Scott Bessent je poskušal pomiriti situacijo z izjavo, da je bil umik carin ves čas del Trumpovega načrta, namenjenega temu, da države prisili k pogajalski mizi. “To je bila ves čas njegova strategija,” je dejal Bessent in dodal, da je Trump s tem Kitajsko spravil v slabši položaj. Vendar je Trump sam nakazal, da je na njegovo odločitev vplivala skorajšnja panika na trgih. “Morate biti prilagodljivi,” je dejal novinarjem, kar je v ostrem nasprotju z njegovimi prejšnjimi trditvami, da se njegova politika ne bo nikoli spremenila.

Carine ostajajo v igri

Čeprav je Trump začasno umaknil nekatere carine, pa njegova odločitev ni povsem odpravila trgovinskih ovir. Bela hiša je sporočila, da bo 10-odstotna splošna dajatev na skoraj ves uvoz v ZDA ostala v veljavi. Prav tako zamrznitev ne vpliva na obstoječe dajatve na avtomobile, jeklo in aluminij. Kanada in Mehika, ki sta že pod 25-odstotnimi carinami, povezanimi s problematiko fentanila, prav tako ne bosta deležni olajšave, razen če bo njuno blago skladno s pravili trgovinskega sporazuma USMCA.

Trumpove prvotne carine so sprožile večdnevno razprodajo na svetovnih trgih, ki je izbrisala ogromne vsote denarja in povečala pritisk na ameriške državne obveznice ter dolar. Kanada in Japonska sta celo napovedali, da bosta po potrebi intervenirali za stabilizacijo trgov – vloga, ki jo običajno prevzemajo ZDA v času gospodarskih pretresov. Analitiki opozarjajo, da bi lahko preostale carine še vedno povzročile znatno škodo. Goldman Sachs je sicer znižal verjetnost recesije s 65 na 45 odstotkov, a opozoril, da bi preostale dajatve lahko zvišale skupno carinsko stopnjo za 15 odstotkov.

Raziskave kažejo, da so podjetja in gospodinjstva že začela zmanjševati naložbe in porabo zaradi negotovosti, ki jo prinašajo carine. Anketa Reuters/Ipsos je razkrila, da trije od štirih Američanov pričakujejo višje cene v prihodnjih mesecih. Bessent je na vprašanja o teh pretresih le zamahnil z roko in dejal, da je Trump s svojo potezo nagradil države, ki se niso zatekle k povračilnim ukrepom. “To jim je dalo lekcijo,” je dodal.

Portal24; Foto: Wikimedia/Bela hiša iz Washingtona, DC