Trump za zlom svetovnih borz okrivil Kamalo Harris

Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump je v seriji objav na svojem družbenem omrežju za nedavni zlom svetovnih borz obtožil podpredsednico Kamalo Harris. Trump je zapisal, da delničarji zavračajo njeno kandidaturo in krivil demokrate za gospodarske težave. Dodal je, da imajo volivci izbiro med “Trumpovo blaginjo ali Kamalinim zlomom in veliko depresijo leta 2024.”

Ankete kažejo, da volivci glede gospodarskih vprašanj bolj zaupajo Trumpu kot demokratom. Čeprav borzni indeksi še vedno presegajo ravni iz časa, ko je Trump zapustil Belo hišo, bi nadaljnji slabi gospodarski podatki v naslednjih treh mesecih lahko prinesli Trumpu močno volilno prednost. Demokrati pa opozarjajo na gospodarske težave v zadnjem letu Trumpovega mandata, vključno z naraščajočo brezposelnostjo zaradi pandemije Covid-19 in padcem delniškega trga.

Gospodarski pretresi

V zadnjih dneh so svetovne borze doživele drastičen padec. Zaslonke borz po Ameriki, Aziji in deloma Evropi so preplavljene z rdečimi številkami. Ta nenadni preobrat prihaja v času, ko narašča strah, da se ameriško gospodarstvo upočasnjuje. Glavni razlog za ta strah so bili slabi podatki o zaposlovanju za julij, objavljeni v petek, ki so bili precej slabši od pričakovanj.

Ameriški delodajalci so julija ustvarili 114.000 delovnih mest, kar je precej pod pričakovanji za 175.000. Stopnja brezposelnosti se je dvignila na 4,3 odstotke. Slednje je skoraj najvišja raven v zadnjih treh letih. To je sprožilo nekaj, kar je znano kot “Sahmovo pravilo,” poimenovano po ekonomistki Claudii Sahm. Po tem pravilu, če povprečna stopnja brezposelnosti v treh mesecih naraste za pol odstotne točke od najnižje ravni v zadnjih 12 mesecih, je država na začetku recesije. Trenutno trimesečno povprečje znaša 4,1 odstotek, kar je primerljivo z najnižjo ravnjo v zadnjem letu, ki je bila 3,5 odstotka.

FED in obrestne mere

Dodatne skrbi je povzročila odločitev Federal Reserve (FED), ki prejšnji teden ni znižala obrestnih mer, kar bi lahko spodbudilo gospodarstvo. Druge centralne banke, kot sta Bank of England in Evropska centralna banka, so nedavno znižale obrestne mere, kar dodatno pritiska na ameriško centralno banko. FED-ov predsednik Jerome Powell je nakazal možnost znižanja obrestnih mer v septembru. Obstaja sicer bojazen, da je FED prepozno ukrepal.

Tehnološka podjetja so prav tako pod pritiskom. Intel je napovedal odpustitev 15.000 delavcev, medtem ko je Nvidia morala odložiti objavo svojega novega čipa AI. Na tehnološkem indeksu Nasdaq je sledilo prelivanje krvi. Nvidia je namreč nekajtedenskem doseganju najvišjih vrednosti v petek padel za 10 odstotkov.

Claudia Sahm je v intervjuju za CNBC dejala, da ZDA še niso v recesiji, vendar se stvari premikajo v to smer. Drugi strokovnjaki so bolj optimistični. Neil Shearing iz Capital Economics je dejal, da poročilo o zaposlovanju ni bilo katastrofalno, in opozoril, da drugi podatki kažejo na ohlajanje trga, vendar ne na propad.

Kljub vsemu, če se bo panika na borzi nadaljevala in bodo delnice še naprej padale, bi FED lahko posredoval pred naslednjim zasedanjem septembra in znižal obrestne mere, da bi stabiliziral gospodarstvo.

[Vir: Index]; Portal24; Foto: Wikimedia/Gage Skidmore