Trump soočil Ramaphoso z obtožbami o “genocidu” belih kmetovalcev
Srečanje med predsednikoma ZDA Donaldom Trumpom in Južne Afrike Cyrilom Ramaphoso v Beli hiši je v sredo pritegnilo precej pozornosti svetovne javnosti zaradi nenavadnega poteka in ostrih obtožb. Trump je južnoafriškega predsednika soočil z “genocidom” nad belimi kmetovalci v Južni Afriki, kar je vodilo v napet dialog v Ovalni pisarni.
Srečanje, ki je bilo sprva namenjeno krepitvi trgovinskih odnosov med državama, se je hitro sprevrglo v diplomatsko soočenje. Srečanje se je sicer začelo v prijateljskem vzdušju, saj je Ramaphosa v Washington pripeljal dva znana južnoafriška golfista, Ernieja Elsa in Retiefa Goosna, ter 14-kilogramsko knjigo o južnoafriških golfiščih. Ameriški predsednik je namreč znan ljubitelj tega športa.
Pogovor je sprva tekel o golfu in zunanji politiki, kar je nakazovalo možnost za konstruktiven dialog. Južnoafriški predsednik je poudaril željo po “ponastavitvi” odnosov med državama, ki so v zadnjih letih postali napeti, delno zaradi Trumpovih kritik južnoafriške zemljiške reforme.
Trumpova obtožba in predvajanje videoposnetka
Vzdušje se je spremenilo, ko je Trump zahteval, naj se v Ovalni pisarni zatemni luči in predvaja videoposnetek, za katerega je trdil, da dokazuje “genocid” nad belimi kmetovalci v Južni Afriki.
Posnetek je vključeval govore skrajnih južnoafriških politikov, ki naj bi pozivali k nasilju nad belimi kmetovalci, ter prikazoval vrsto belih križev ob cesti, ki jih je Trump označil za grobove umorjenih kmetovalcev.
Ramaphosa je zavrnil te obtožbe, poudaril, da so žrtve kriminala v Južni Afriki večinoma temnopolti, in dodal, da posnetek ne odraža uradne politike njegove vlade. Po poročanju ABC News so južnoafriške oblasti in sodnik že večkrat zanikale obstoj “genocida” nad belimi kmetovalci.
Trump je med srečanjem pokazal tudi izrezke iz časopisov in blogov, ki naj bi podpirali njegove trditve, a eden od prikazanih posnetkov je bil napačno označen kot posnetek iz Južne Afrike, čeprav je izviral iz Demokratične republike Kongo. Ramaphosa je na to pripomnil, da takšnih prizorov v svoji državi še ni videl, in predlagal miren pogovor o teh vprašanjih.
Ramaphosa ohranil mirnost kljub napetosti
Kljub Trumpovemu vztrajanju pri obtožbah je Ramaphosa ohranil diplomatsko držo. Njegov tiskovni predstavnik Vincent Magwenya je za BBC dejal, da je bil prikaz v Ovalni pisarni “nastop za kamere”, in poudaril, da je pravo delo potekalo na zaprtem delu srečanja.
Ramaphosa je po srečanju izrazil zadovoljstvo, rekoč, da je potekalo “zelo dobro”, in izpostavil dogovor o nadaljnjih pogovorih o trgovini z minerali. Prav tako je izrazil pričakovanje, da bo Trump novembra obiskal Johannesburg na srečanju G20.
Srečanje je dodatno obarvala prisotnost Elona Muska, južnoafriškega milijarderja in Trumpovega svetovalca, ki je prav tako širil trditve o “genocidu” belih kmetovalcev. Musk je med srečanjem stal v ozadju in ni posegal v razpravo. Južnoafriški mediji in javnost so se na dogodek odzvali različno – nekateri so pohvalili Ramaphosovo mirnost, drugi pa so izrazili nelagodje ob Trumpovem pristopu.
Portal24; Foto: Wikimedia/Gage Skidmore