Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo podpisal predsedniško proklamacijo, ki prepoveduje vstop v Združene države Amerike državljanom 12 držav, med drugim Afganistana, Haitija in Irana, ter uvaja delne omejitve za državljane sedmih drugih držav. Ukaz, ki začne veljati v ponedeljek, 9. junija, je po navedbah Bele hiše potreben za zaščito nacionalne varnosti in preprečevanje terorističnih groženj.
Trump je v videoposnetku, objavljenem na družbenem omrežju Truth Social, izpostavil, da so omejitve nujne za zaščito ZDA pred tujimi državljani, ki niso ustrezno preverjeni, in tistimi, ki po izteku vizuma ostanejo v državi.
Kot primer je navedel nedavni napad v Boulderju v Koloradu, kjer je egiptovski državljan, ki je prekoračil veljavnost vizuma, napadel skupino ljudi, ki so izražali podporo izraelskim talcem. Egipt sicer ni na seznamu omejenih držav. Po poročanju Reutersa so bile države izbrane na podlagi pomanjkljivih postopkov preverjanja in visokih stopenj prekoračitve vizumov.
Države, ki so pod popolno prepovedjo vstopa, so Afganistan, Mjanmar, Čad, Republika Kongo, Ekvatorialna Gvineja, Eritreja, Haiti, Iran, Libija, Somalija, Sudan in Jemen. Delne omejitve veljajo za Burundi, Kubo, Laos, Sierra Leone, Togo, Turkmenistan in Venezuelo.
Ne spreglejte
Ukaz izvzema imetnike obstoječih vizumov, zakonite stalne prebivalce, nekatere kategorije vizumov in posameznike, za katere State Department oceni, da njihov vstop služi nacionalnim interesom ZDA.
Podobnosti z ukrepi iz prvega mandata
Prepoved potovanja spominja na ukrepe iz Trumpovega prvega mandata, ko je leta 2017 uvedel omejitve za državljane sedmih večinsko muslimanskih držav. Takratni ukaz, ki so ga kritiki označili za “muslimansko prepoved”, je sprožil množične proteste in pravne bitke, a ga je vrhovno sodišče ZDA leta 2018 potrdilo kot skladnega s predsednikovimi pooblastili za nacionalno varnost.
Leta 2021 je predsednik Joe Biden ukaz razveljavil in ga označil za “madež na nacionalni vesti”. Po poročanju NBC News sedanji ukaz temelji na podobnih pravnih podlagah, a je bil pripravljen z bolj strukturiranim postopkom, ki vključuje priporočila državnega sekretarja Marca Rubia, ministrstva za domovinsko varnost in obveščevalnih agencij.
Reakcije in možne posledice
Ukaz je že sprožil odzive v prizadetih državah. Somalijski veleposlanik v ZDA Dahir Hassan Abdi je izrazil pripravljenost za dialog z ZDA, da bi rešili varnostne pomisleke. Nasprotno je venezuelski notranji minister Diosdado Cabello ameriško vlado označil za “fašistično” in opozoril na tveganja za Venezuelce v ZDA.
Kritiki, vključno z organizacijami za pravice beguncev, opozarjajo, da bi prepoved lahko ločila družine in negativno vplivala na skupnosti v ZDA, ki so odvisne od priseljencev iz teh držav. Posebej zaskrbljujoča je vključitev Afganistana, saj bi lahko prizadela posameznike, ki so sodelovali z ameriškimi silami in zdaj iščejo zatočišče pred talibani.
Seznam držav se lahko še spremeni, saj Trump napoveduje možnost dodajanja novih držav ali prilagoditve omejitev, če bodo prizadete države izboljšale svoje postopke preverjanja.
Ana Koren
Foto: Pixabay/ JoshuaWoroniecki