Trgi v Aziji okrevajo, delnice v ZDA nakazujejo rast
Azijske delnice so se v torek odbile od najnižjih vrednosti v zadnjih enega leta in pol, medtem ko so terminske pogodbe za delnice v Združenih državah kazale višje vrednosti. Trgi so si po nedavni veliki razprodaji oddahnili v upanju, da bi se Washington morda pripravljen pogajati o nekaterih svojih agresivnih carinskih ukrepih. Donosnost ameriških državnih obveznic se je še naprej dvigovala po šestmesečnih najnižjih vrednostih, zlato je ostalo blizu 2,5-tedenske najnižje vrednosti, surova nafta pa si je opomogla po skoraj štiriletnih najnižjih vrednostih. Trgovci so se začeli preusmerjati nazaj k bolj tveganim sredstvom, oddaljujoč se od tradicionalnih varnih zavetij.
Japonski indeks Nikkei je doživel izjemen 5,6-odstotni odboj, kar je daleč preseglo druge regionalne trge. Za vodenje trgovinskih pogajanj s Tokiom sta bila zadolžena minister za finance Scott Bessent in trgovinski predstavnik Jamieson Greer, poroča Reuters. Medtem so ameriški poslovni voditelji začeli opozarjati na potencialno škodo, ki bi jo svetovna trgovinska vojna predsednika Donalda Trumpa lahko povzročila gospodarstvu in finančnim trgom. Generalni direktor JPMorgan Chase Jamie Dimon je v ponedeljek izpostavil tveganja inflacije in upočasnitve rasti v Združenih državah.
Kljub temu je Trump neomajen v svoji politiki do Kitajske. Slednji je namreč obljubil dodatne 50-odstotne dajatve, če Peking ne bo umaknil povračilnih carin proti ZDA. Kitajska stran je v torek sporočila, da ne bo nikoli sprejela “izsiljevalske narave” ameriških carinskih groženj. Hongkonški indeks Hang Seng je v začetku trgovanja zrasel za 1,7 odstotka. Modri žetoni celinske Kitajske so dodali 0,6 odstotka. Kitajski juan je na offshore trgu oslabel na 7,36 za dolar, kar je najnižja vrednost v zadnjih dveh mesecih.
Upanje na trgovinska pogajanja in visoka volatilnost
Tapas Strickland, vodja tržne ekonomije pri National Australia Bank, je dejal: “Pomembno je, da se začenja pojavljati majhen sončni žarek, ki daje upanje, da so ZDA resnično odprte za trgovinska pogajanja, pri čemer je najpomembnejša Japonska z ministrom za finance Bessentom.” Vendar je Strickland opozoril, da volatilnost na trgih ostaja izjemno visoka. Indeks VIX, ki meri nihanja na trgu, je čez noč dosegel raven 60, kar je označil kot “reden dogodek”. Na Wall Streetu je Dow padel za devet desetink odstotka, S&P 500 je zdrsnil za dve desetinki. Nasdaq zrasel za desetinko.
Druge regije so prav tako pokazale mešane rezultate. Južnokorejski KOSPI je dodal 1,3 odstotka. Avstralski referenčni kapital pa je pridobil 1 odstotek. Po drugi strani je tajvanska referenčna vrednost lastniškega kapitala potonila za 3 odstotke. Slednja je v ponedeljek z 10-odstotnim padcem sicer doživela najhujši dan doslej. Glavni proizvajalec polprevodnikov na Tajvanu se sooča z 32-odstotno dajatvijo, ki jo je uvedel Washington.
Nihanja na Wall Streetu in evropski optimizem
Vseevropske terminske pogodbe STOXX 50 so se okrepile za 2,2 odstotka, medtem ko so se ameriške terminske pogodbe S&P 500 dvignile za 0,9 odstotka. Indeks gotovine pa je v ponedeljek končal sejo z 0,2-odstotno izgubo. Wall Street je ves čas nihal med velikimi izgubami in dobički, saj so vlagatelje pretresali naslovi o carinah. Poročilo, ki je namigovalo na 90-dnevno prekinitev dajatev za vse države razen Kitajske, je za kratek čas obrnilo ameriške delnice v pozitivno smer. Bela hiša je poročilo označila za “lažne novice”.
Chris Weston, vodja raziskav pri Pepperstonu, je komentiral: “Prisotni so znaki, da če trg sliši, kar želi slišati, potem lahko tvegana sredstva eksplodirajo višje.” Dodal je, da je bil neto učinek novice na dan komaj pozitiven, saj so se naslovi, ki jih je trg želel verjeti, izkazali za napačne. “Trdim, da je bilo to, kar se je zgodilo, bolj v skladu z dvigom medvedjega trga,” je še dejal Weston.
Gibanje donosov in valut
Donos 10-letnih ameriških zakladnic se je v torek povečal za 6 bazičnih točk na 4,216 odstotka, potem ko je v ponedeljek poskočil za približno 17 bazičnih točk. To je vplivalo tudi na japonske državne obveznice, kjer se je 10-letni donos povečal za 12,5 bazičnih točk na 1,235 odstotka. Ameriški dolar je v primerjavi s košarico šestih glavnih valut nekoliko oslabel, potem ko je v dveh dneh napredoval za 1,2 odstotka. Dolar je padel za 0,06 odstotka na 147,70 jena. Evro je poskočil za 0,4 odstotka na 1,0944 dolarja, funt pa se je povzpel za 0,3 odstotka na 1,2762 dolarja. Avstralski dolar je dodal 0,2 odstotka na 0,6001 dolarja.
Evropska komisija je v ponedeljek ponudila tarifni dogovor “nič za nič”, da bi preprečila trgovinsko vojno z ZDA, hkrati pa uvedla 25-odstotne carine na nekatere uvoze iz ZDA. Surova nafta se je močno okrepila. Terminske pogodbe za Brent so zrasle za 1,26 odstotka na 65,02 dolarja za sod. Terminske pogodbe za West Texas Intermediate pa so višje za 1,52 odstotka na 61,61 dolarja. Zlato je ostalo stabilno pri okoli 2.985 dolarjih za unčo, a daleč od rekordnih 3.167,57 dolarja, doseženih prejšnji teden.
Foto: Pixabay/Geralt