Trgi v Aziji nihajo ob pričakovanjih gospodarskih podatkov iz ZDA
Delniški trgi so v ponedeljek v Aziji začeli neenakomerno, saj vlagatelji pričakujejo teden, poln ključnih gospodarskih objav, ki bi morale poudariti relativno uspešnost Združenih držav in podpreti nadaljnjo rast dolarja.
Politična situacija v Kanadi je dodala negotovost na trge, saj naj bi kanadski premier Justin Trudeau napovedal svoj odstop. Ameriški dolar je zaradi teh novic padel za 0,36 odstotka v primerjavi s kanadskim dolarjem in dosegel vrednost 1,4396. Trgi verjamejo, da bi volitve lahko prinesle večjo politično stabilnost.
Gospodarski podatki iz ZDA v ospredju
Najpomembnejša objava tega tedna bo petkovo decembrsko poročilo o zaposlovanju v ZDA, kjer analitiki pričakujejo povečanje za 150.000 delovnih mest, navaja Reuters. Stopnja brezposelnosti je medtem ostala pri 4,2 odstotka. Pred tem bodo objavljeni še podatki ADP o zaposlovanju, prostih delovnih mestih in tedenskih zahtevkih za brezposelnost.
Optimizem glede teh podatkov bi lahko okrepil argument za manjše znižanje obrestnih mer s strani Federal Reserve, pri čemer so trgi že zmanjšali pričakovanja na 40 bazičnih točk za leto 2025. Sredin zapisnik zadnjega sestanka Feda bo dodatno osvetlil načrte centralne banke, izjave vplivnih članov, vključno z guvernerjem Christopherjem Wallerjem, pa bodo prav tako v središču pozornosti.
Valutni trgi: Evro in funt pod pritiskom
Na valutnih trgih je evro ostal pri 1,0312 dolarja, kar je zelo blizu 26-mesečne najnižje vrednosti 1,0225 dolarja. Trenutno se sooča z odporom pri vrednosti 1,0340 dolarja. Dolar je prav tako nadaljeval svojo rast proti britanskemu funtu, ki je padel na osemmesečno nizko vrednost 1,2349 dolarja. Funt je nato zaključil pri 1,2435 dolarja, vendar ostaja pod pritiskom.
Japonski jen je ohranil stabilnost pri 157,60 jena za dolar, kar je nekoliko manj od najvišje vrednosti prejšnjega meseca pri 158,09 jena.
Delniški trgi mešani, ameriške delnice z rastjo
Ameriške delnice so se v petek okrepile, saj so vsi trije glavni indeksi pridobili na vrednosti. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je pridobil 0,6 odstotka, potem ko je prejšnji teden izgubil 1 odstotek. Japonski Nikkei je padel za 1,1 odstotka, deloma zaradi dviga donosnosti državnih obveznic na najvišjo vrednost po letu 2011.
Kitajski indeks CSI300 je padel za 0,4 odstotka, čeprav je raziskava pokazala, da se je storitvena dejavnost decembra povečala najhitreje v zadnjih sedmih mesecih. Južnokorejske delnice so se okrepile za 1,1 odstotka, vendar politična negotovost ostaja zaradi nejasne usode predsednika Yoon Suk Yeola.
Nafta in zlato
Nafta je našla podporo v hladnem vremenu, ki je prizadelo ZDA in Evropo. Nafta Brent se je podražila za 24 centov na 76,75 dolarja za sod, ameriška nafta pa za 27 centov na 74,23 dolarja za sod.
Moč dolarja je še naprej zavirala rast zlata, ki je ostalo stabilno pri 2.641 dolarjih za unčo.
Ameriški trg obveznic ni bil tako uspešen. Donos na 10-letne obveznice se je nekoliko dvignil na 4,631 odstotka, kar je blizu osemmesečnega vrha.
Apetit vlagateljev bo ta teden na preizkušnji zaradi prodaje novih državnih obveznic v skupni vrednosti 119 milijard dolarjev. Enakomerno naraščanje donosov je ohranilo indeks dolarja pri 108,950, kar je blizu najvišje vrednosti 109,540.
Analitiki Goldman Sachsa so poudarili, da se je indeks S&P 500 v letu 2024 povečal za skupno 25 odstotkov, kar je drugo leto zapored z rastjo nad 20 odstotkov. Pričakujejo, da bo letos indeks pridobil še 11 odstotkov, predvsem zaradi povečanja dobičkov podjetij.
Poročila o zaslužkih za zadnje četrtletje bodo začela prihajati 15. januarja.