Trgi optimistični kljub zvišanju inflacije v evroobmočju
Kljub rasti inflacije v evroobmočju trgi ohranjajo pričakovanja o agresivnem znižanju obrestnih mer Evropske centralne banke (ECB) v letu 2025. Po zadnjih podatkih naj bi ECB že ta mesec znižala obrestne mere za 25 bazičnih točk.
Po predhodnih podatkih, ki jih je objavil Eurostat, se je decembrska inflacija v evroobmočju medletno zvišala na 2,4 odstotka, kar je skladno z napovedmi ekonomistov in nekoliko več kot 2,2 odstotka novembra. Na mesečni ravni so cene življenjskih potrebščin narasle za 0,4 odstotka in obrnile novembrski 0,3-odstotni padec.
Osnovna inflacija, ki izključuje nestanovitne postavke, kot sta hrana in energija, je ostala nespremenjena pri 2,7 odstotka. Kljub skladnosti s pričakovanji ta številka kaže na trajen izziv ECB pri približevanju cilja osnovne inflacije, ki znaša 2 odstotka.
Med ključnimi sestavinami inflacije so storitve zabeležile najvišjo rast, saj so se povečale za 4 odstotke na letni ravni, kar je nekoliko več kot novembrskih 3,9 odstotka. Hrana, alkohol in tobak so ohranili stabilno rast pri 2,7 odstotka, medtem ko so neenergetski industrijski izdelki padli na 0,5 odstotka z novembrskih 0,6 odstotka. Cene energije so zabeležile medletni dvig za 0,1 odstotka po padcu za 2 odstotka novembra, predvsem zaradi višjih stroškov goriva v nekaterih državah evroobmočja.
Razlike med državami članicami
Stopnje inflacije med državami članicami EU so se močno razlikovale. Najvišjo medletno inflacijo je zabeležila Hrvaška s 4,5 odstotka, sledila ji je Belgija s 4,4 odstotka. Med pomembnejšimi gospodarstvi sta Nemčija in Španija beležili inflacijo pri 2,8 odstotka, Grčija pa 2,9 odstotka. V Belgiji in Nemčiji so se cene na mesečni ravni zvišale za 0,7 odstotka, kar je ena najvišjih stopenj med članicami.
Irska je dosegla najnižjo letno inflacijo pri 1 odstotku, vendar je zabeležila opazen mesečni skok v višini 0,9 odstotka. Italija, kjer je bila letna inflacija med najnižjimi pri 1,4 odstotka, je zabeležila skromno mesečno rast za 0,1 odstotka. Francija je opazila rahlo zvišanje letne inflacije z 1,7 odstotka na 1,8 odstotka, medtem ko je Španija dosegla 2,8 odstotka, kar je najvišja vrednost po juliju 2024.
Reakcije trga
Podatki o inflaciji niso bistveno vplivali na finančne trge. Donosi kratkoročnih obveznic so se nekoliko znižali po ponedeljkovi rasti zaradi presenetljivo visoke inflacije v Nemčiji. Dvoletni Schatz donos je upadel za 3 bazične točke na 2,18 odstotka, medtem ko je 10-letni Bund donos ostal nespremenjen pri 2,45 odstotka. Evro je nadaljeval rast in pridobil 0,4 odstotka, dosegel je 1,0430 ameriškega dolarja.
Trgovci še vedno pričakujejo, da bo ECB na svojem zasedanju 30. januarja 2025 znižala obrestne mere za 25 bazičnih točk. Za leto 2025 finančni trgi napovedujejo kumulativno znižanje obrestnih mer za več kot 100 bazičnih točk.
Evropski delniški trgi so beležili rahlo rast. Indeksa Euro STOXX 50 in STOXX 600 sta se povečala za 0,2 odstotka, medtem ko je nemški DAX dodal prav tako 0,2 odstotka. Francoski CAC 40 je zrasel za 0,4 odstotka, italijanski FTSE MIB pa je zaostal in zdrsnil za 0,1 odstotka.
Največji napredek so zabeležili luksuzni in potrošniški izdelki. Delnice podjetja Adidas AG so se zvišale za 2,2 odstotka, medtem ko je Vincigaining pridobil 1,4 odstotka. Na drugi strani so banke beležile izgube; indeks Euro STOXX za bančni sektor je padel za 1,1 odstotka, pri čemer je Deutsche Bank izgubila 1,6 odstotka, irska skupina AIB 1,8 odstotka, italijanska Banco BPM pa 0,8 odstotka.
Portal24; Foto: Pixabay/NadineDoerle