Tedenski pregled: Politične napetosti v Franciji vplivajo na evropske trge
Evropski delniški trgi so ta teden utrpeli izgube zaradi negotovosti, ki jo povzročajo politični pretresi v Franciji, ter globalnih gospodarskih izzivov. V primerjavi s svetovnimi trgi so evropski indeksi ostali šibkejši, čeprav je evro v primerjavi z ameriškim dolarjem okreval z najnižje vrednosti v zadnjih dveh letih.
Evropski trgi pod pritiskom
Pomembne evropske borzne indekse so prizadeli tako notranji kot zunanji dejavniki. Vseevropski indeks Stoxx 600 je teden zaključil z 0,23-odstotnim padcem, francoski indeks CAC 40 je izgubil 2 odstotka. Nemški DAX in britanski FTSE 100 pa sta beležila skromne dobičke – prvi za 0,6 odstotka, drugi pa za 0,2 odstotka, navaja Euronews.
Posebej napet je bil položaj v Franciji, kjer so politične razmere močno vplivale na finančne trge. Francoski premier Michel Barnier je zaradi pritiska javnosti in skrajno desne stranke Nacionalno združenje odpovedal načrte za zvišanje davkov na elektriko. Čeprav je ta poteza začasno pomirila vlagatelje, ostajajo skrbi glede politične stabilnosti. Stranka Nacionalno združenje namreč zahteva nadaljnje koncesije glede proračunskih načrtov, rok za dogovor pa se izteka v ponedeljek.
Donosnost francoskih desetletnih državnih obveznic je sicer padla, vendar je razpon med francoskimi in nemškimi obveznicami ostal blizu najvišje ravni v zadnjem desetletju. To nakazuje na trajajoče zaskrbljenosti vlagateljev glede zmožnosti Francije za obvladovanje javnega dolga. V petek se pričakuje posodobitev bonitetne ocene Francije s strani S&P Global, kar bo ključno za prihodnje tržne razmere.
Sektorski pregledi: avtomobilizem in energija pod pritiskom
Med sektorji je največ izgub beležil avtomobilski sektor, ki je utrpel 0,73-odstotni tedenski padec. Razlog za to so bile predvsem napetosti v trgovinskih odnosih med ZDA in Kitajsko ter grožnja ameriškega predsednika Donalda Trumpa z uvedbo 25-odstotnih carin na uvoz iz Kanade in Mehike.
Energetski sektor je prav tako utrpel 1,9-odstotno tedensko izgubo zaradi padajočih cen surove nafte. Francoske politične negotovosti so negativno vplivale tudi na bančni sektor, ki je izgubil 0,4 odstotka. Nasprotno pa je sektor luksuznih dobrin zabeležil tedenski porast za 1,6 odstotka, saj vlagatelji pričakujejo nove stimulacijske ukrepe na Kitajskem.
Makroekonomski kazalci: inflacija in obrestne mere
Na gospodarski ravni je Nemčija novembra zabeležila letno inflacijo v višini 2,2 odstotka, kar je nekoliko višje od prejšnjih 2 odstotkov, a nižje od pričakovanih 2,3 odstotka. Ti podatki kažejo na postopno rast inflacije v evroobmočju, kar bo pomembno za odločitve Evropske centralne banke.
Na valutnih trgih je evro kljub političnim nemirom v Franciji okreval z najnižje ravni v zadnjih dveh letih. Po podatkih analitikov je vpliv francoske politične negotovosti na evro trenutno omejen, saj na valuto vplivajo tudi drugi globalni dejavniki, kot so dezinflacija, geopolitične napetosti in upočasnitev rasti na Kitajskem.
ZDA: rast na Wall Streetu kljub trgovinskim sporom
Medtem ko so evropski trgi beležili izgube, so ameriški borzni indeksi teden zaključili z rastjo. Dow Jones se je povečal za 1 odstotek, S&P 500 za 0,49 odstotka, Nasdaq Composite pa za 0,3 odstotka. Obe glavni indeksni vrednosti, Dow in S&P 500, sta dosegli nove najvišje ravni, kar kaže na optimizem vlagateljev.
Vodilni sektor na Wall Streetu je bil sektor nepremičnin, medtem ko je tehnološki sektor utrpel izgube zaradi sektorjske rotacije. Energetski sektor je bil prav tako šibkejši zaradi nižjih cen nafte.
Makroekonomski podatki iz ZDA kažejo, da se indeks izdatkov za osebno potrošnjo (PCE) oktobra medletno povečal za 2,3 odstotka, kar je skladno s pričakovanji. Ta podatek podpira pričakovanja, da bo ameriška centralna banka decembra znižala obrestne mere.
Azija: mešani rezultati v azijsko-pacifiški regiji
V azijsko-pacifiški regiji so trgi beležili mešane rezultate. Avstralski indeks ASX 200 je dosegel nov rekord s tedensko rastjo 0,39 odstotka, kitajski trgi pa so se okrepili za več kot 2 odstotka. Nasprotno pa je japonski Nikkei 225 padel za več kot 1 odstotek, kar je posledica rasti jena.
Kitajske borze so ostale pod pritiskom zaradi gospodarskih skrbi. Indeks Hang Seng je tedensko izgubil 0,5 odstotka, indeks China A50 pa je padel za 0,64 odstotka. Kitajski juan je ostal šibek v primerjavi z ameriškim dolarjem, medtem ko je rast jena negativno vplivala na japonske izvoznike.
Portal24; Foto: Pixabay/geralt