Tedenski povzetek: Wall Street in Azija v rdečem, Evropa bolj stabilna
Večina delniških trgov bo verjetno povečala tedenske izgube, saj so slabi dobički podjetij vplivali na razpoloženje. Razprodaja tehnologije na Wall Streetu se je nadaljevala, evropski trgi pa so bili proti koncu tedna bolj odporni, zlasti v Nemčiji in Združenem kraljestvu. Azijske delnice so padle zaradi slabega razpoloženja glede zmanjšanja tveganja, kar lahko privede do še enega negativnega zaključka tedna.
Evropa
Tehnološka razprodaja na Wall Streetu je zamahnila po evropskih trgih, medtem ko so nekatera večja podjetja s četrtletnimi dobički razočarala vlagatelje. Delnice v Nemčiji in Združenem kraljestvu so dosegle boljše rezultate, morda zato, ker so jih obravnavali kot varna zatočišča sredi pretresov na ameriških trgih. Na tedenski ravni je Euro Stoxx 600 padel za 0,86 odstotka, CAC 40 je zdrsnil za 1,43 odstotka. DAX se je zvišal za 0,70 odstotka, FTSE 100 pa za 0,38 odstotka.
Zaslužki največjih bank v evroobmočju, vključno z BNP Paribas, Deutsche Bank, Santander in UniCredit, so naslikali mešano sliko. Visoke obrestne mere so še naprej koristile tem velikim posojilodajalcem, so njihove smernice zastale zaradi gospodarskih pomislekov. Indeks Stoxx Europe 600 Bank je v zadnjih petih trgovalnih dneh zrasel za 0,46 odstotka.
Francoski posojilodajalec BNP Paribas je poročal o dobičku, ki je močno presegel ocene analitikov, saj so se njegove delnice v primerjavi s prejšnjim tednom podražile za 1,85 odstotka. Čisti dobiček banke je v primerjavi z letom prej poskočil za 21 odstotkov. Njegovi prihodki na delniških trgih so se medletno povečali za 58 odstotkov. Poslovanje s prebivalstvom je sicer upadlo, pri čemer so se čisti obrestni prihodki zmanjšali za 11 odstotkov.
Nemška Deutsche Bank je zabeležila četrtletno izgubo zaradi predhodno označene rezervacije iz pravdnega postopka o prevzemu Postbank. Delnice banke so se v zadnjih petih trgovalnih dneh pocenile za 0,79 odstotka.
Luksuzni sektor
Pri luksuznih potrošniških delnicah je LVMH poročal o dobičku, ki je presegel pričakovanja trga zaradi padca prodaje v Aziji, razen na Japonskem. Po drugi strani pa je Hermes prestal globalne gospodarske preglavice in poročal o 13-odstotnem skoku prodaje v drugem četrtletju. Rezultati so pokazali, da je povpraševanje bogatih kupcev ostalo močno kljub zmanjšanju globalne moči potrošnikov. Delnici LVMH in Hermesa sta padli zaradi slabega tržnega razpoloženja, in sicer za 6,58 odstotka oziroma 3,04 odstotka.
Tehnološki sektor
V tehnološkem sektorju so delnice nizozemskega proizvajalca opreme za čipe ASML povečale tedensko izgubo, in sicer za 6,58 odstotka. V nasprotju s tem je SAP po močnem rezultatu v drugem četrtletju poskočil za 6,39 odstotka. Nemški tehnološki velikan je poročal o skupnih prihodkih v višini 8,29 milijarde evrov, kar je 10 odstotkov več kot leto prej, zahvaljujoč njegovemu poslovanju v oblaku, ki se je v primerjavi z letom prej povečalo za 25 odstotkov.
TotalEnergies je poročal o dobičku, ki je presegel pričakovanja analitikov s 6-odstotnim medletnim padcem prihodkov v drugem četrtletju zaradi šibkega povpraševanja v Evropi in nižjih cen. Njegove delnice so padle za 1,78 odstotka glede na prejšnji teden.
V Združenem kraljestvu je AstraZeneca poročala o dobičku v drugem četrtletju, ki je presegel pričakovanja trga. Vendar so njegove delnice po rezultatu padle, saj so vlagatelji pričakovali večjo uspešnost. Na tedenski ravni so se delnice britanskega farmacevtskega podjetja pocenile za 2,08 odstotka.
V valutah sta evro in britanski funt ta teden oslabela v primerjavi z ameriškim dolarjem. Dolar se je po Bidnovem umiku iz predsedniške tekme, ko so trgi cenili Trumpovo zmago na volitvah okrepil. Razpoloženje glede tveganja je prav tako spodbudilo kraljevi dolar v primerjavi z drugimi glavnimi valutami.
Wall Street
Ameriški delniški trgi se usmerjajo k tretji zaporedni tedenski izgubi zaradi tehnološkega zloma. Razočarljivi zaslužki Tesle in Alphabeta so povečali pritisk na padce delnic modrih čipov, medtem ko so bile delnice z majhno kapitalizacijo odporne, zahvaljujoč naraščajočim stavam, da bo FED znižal obrestne mere takoj septembra. V zadnjih petih trgovalnih dneh je Dow Jones Industrial Average padel za 0,87 odstotka, S&P 500 za 1,92 odstotka. Nasdaq composite je zdrsnil za 3,08 odstotka, referenčni indeks z majhno kapitalizacijo Russell 2000 pa se je tedensko dvignil za 1,67 odstotka.
Na sektorski ravni je bilo devet od enajstih sektorjev v rdečih številkah pred enim tednom, pri čemer so tehnologija, komunikacijske storitve in potrošniška diskrecija vodilne izgube, vsi pa so se v zadnjih petih trgovalnih dneh zmanjšali za več kot 4 odstotke. Po drugi strani pa so se izkazali bolje komunalne storitve in zdravstvo, in sicer za 0,73 odstotka in 0,62 odstotka.
Delnice Tesle so zaradi slabega dobička v drugem četrtletju tedensko padle za 11,63 odstotka. Proizvajalec električnih avtomobilov je že drugo četrtletje zapored poročal o padcu prihodkov od prodaje avtomobilov zaradi oslabljenega povpraševanja. Alphabet je v primerjavi s prejšnjim tednom upadel za 5,6 odstotka, saj njegovi prihodki od oglaševanja na YouTubu niso zadovoljili vlagateljev.
Tudi druga podjetja v skupini Magnificent Seven so povečala izgube, pri čemer je Microsoft padel za 5 odstotkov, Nvidia je zdrsnila za 7,28 odstotka, Amazon je padel za 2,12 odstotka, Meta je zdrsnila za 4,72 odstotka, Apple pa za 3 odstotke v petdnevnem obdobju trgovanja.
Ameriški dolar se je glede na druge valute v skupini G-10, razen japonskega jena okrepil. Razpoloženje glede tveganja je spodbudilo dolar, medtem ko so trgovci z valutami pričakovali, da bo Japonska posegla v menjalni tečaj. Poleg tega so valute surovin močno padle zaradi padajočih cen kovin in energije.
Azija Pacifik
Delniški trgi v azijsko-pacifiški regiji so v rdečem morju, japonski trgi pa vodijo v izgube. Nikkei 225 je teden dni padel za več kot 5 odstotkov, saj se je japonski jen še naprej krepil. Jen je v zadnjih dveh tednih zrasel za približno 4,7 odstotka glede na ameriški dolar, saj so trgi pričakovali, da bo japonska centralna banka naslednji teden lahko zaostrila svojo denarno politiko. Naraščale so tudi stave za tečajno intervencijo.
Kitajske borze so poglobile izgube zaradi močnega padca kitajskih tehnoloških podjetij in proizvajalcev avtomobilov, kar odraža razprodajo na ameriških trgih. Indeks Hang Seng je padel na trimesečno dno, potem ko je ta teden izgubil več kot 2 odstotka. Po podatkih o BDP v drugem četrtletju, ki so bili šibkejši od pričakovanih, je Ljudska banka Kitajske nepričakovano znižala svojo enoletno srednjo posojilno obrestno mero za 0,2 odstotka na 2,3 odstotka, kar je najgloblje znižanje obrestne mere od pandemije leta 2020. Znižala je tudi depozitne obrestne mere v velikih štirih bankah za spodbujanje potrošniške potrošnje.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Vecteezy