Tedenski povzetek: Nemiri na trgu obveznic ohromili globalne borze

Dogajanje na globalnih finančnih trgih je ta teden zaznamovalo povečanje donosov državnih obveznic, kar je povzročilo upad tedenske uspešnosti delniških trgov. Ključni dogodki, ki so vplivali na trge, so bili objava podatkov o inflaciji v ZDA in odločitve Evropske centralne banke (ECB), ki kljub znižanju obrestnih mer ohranja restriktivno politiko.

Podatki indeksa cen življenjskih potrebščin (CPI) v ZDA za november so pokazali, da se je inflacija dvignila drugi mesec zapored. Slednje je okrepilo pričakovanja o počasnejšem znižanju obrestnih mer s strani Federal Reserve, navaja Euronews. Skupni CPI je znašal 2,7 odstotka medletno, kar je več od oktobrskih 2,6 odstotka.

Donosi ameriških državnih obveznic so se dvigovali štiri zaporedne trgovalne dni, kar je povzročilo rast donosa 10-letne obveznice na 4,33 odstotka v četrtek, najvišje od 25. novembra. Medtem je ameriški dolar še dodatno pridobil na vrednosti. Evro je zaradi slednjega padel na najnižjo raven v zadnjih dveh tednih.

Evropska centralna banka je tretjič zapored znižala obrestno mero za 25 bazičnih točk. Banka je hkrati opozorila, da bo ohranila restriktivno denarno politiko. Donosi nemške 10-letne državne obveznice so po objavi te odločitve narasli za 8 bazičnih točk in dosegli 2,2 odstotka, kar je največ v zadnjih dveh tednih. Kljub temu trgovci napovedujejo, da bi ECB lahko leta 2025 znižala obrestne mere za skupno 125 bazičnih točk.

Gibanja na evropskih trgih

Evropski delniški trgi so beležili mešane rezultate. Vseevropski indeks Stoxx 600 je padel za 0,24 odstotka, nemški DAX za 0,2 odstotka, francoski CAC 40 za 0,08 odstotka, medtem ko je britanski FTSE 100 pridobil 0,04 odstotka. Politična nestabilnost in znižanje obrestnih mer s strani ECB sta bila v središču pozornosti.

Kljub splošnemu pritisku so evropske potrošniške delnice zaradi optimizma glede kitajskih gospodarskih spodbud zabeležile rast. Podjetja, kot so LVMH, Christian Dior, Hermes in L’Oréal, so tedensko pridobila med 3,3 in 6,6 odstotka. Po drugi strani so energetski in industrijski sektorji trpeli zaradi nizkih cen surovin, pri čemer so delnice Safrana padle za 9 odstotkov, Rolls-Royce za 3,3 odstotka in Shell za 1 odstotek.

Na gospodarski fronti je bil novembrski indeks CPI v Nemčiji potrjen na 2,2 odstotka medletno, kar je rahlo povečanje glede na prejšnji mesec, ko je znašal 2 odstotka. Ti podatki so okrepili pričakovanja, da bo ECB ostala previdna pri nadaljnjih odločitvah.

Mešana slika na Wall Streetu

Ameriški borzni trgi so pretekli teden beležili mešane rezultate. Dow Jones Industrial Average je padel za 1,63 odstotka, S&P 500 za 0,64 odstotka, medtem ko je Nasdaq Composite pridobil 0,23 odstotka. Tehnološke delnice so bile ključni zmagovalci tedna, medtem ko je večina drugih sektorjev beležila izgube.

V indeksu S&P 500 je bilo devet od enajstih sektorjev v rdečih številkah. Komunalne storitve so tedensko izgubile 3,4 odstotka, energetski sektor je padel za 3 odstotke, zdravstvo in industrija pa sta izgubila po 2,3 odstotka. Nasprotno sta potrošniške diskrecijske in komunikacijske storitve zabeležili rast, zahvaljujoč delnicam, kot sta Tesla in Alphabet.

Cena Teslinih delnic je narasla za 13 odstotkov tedensko, potem ko so v sredo dosegle rekordno vrednost. Od zmage Donalda Trumpa na volitvah v ZDA so Tesline delnice zrasle za 69 odstotkov, pri čemer je Elon Musk aktivno podprl njegovo kampanjo. Delnice Alphabeta so pridobile 11 odstotkov, zahvaljujoč predstavitvi Googlovega kvantnega računalniškega čipa Willow, ki je opredeljen kot tehnološki preboj.

Kitajski trgi in obljube o spodbudah

Kitajski delniški trgi so se okrepili zaradi napovedi gospodarskih spodbud za leto 2025. Na letni konferenci politbiroja in gospodarskega načrtovanja so uradniki napovedali “proaktivno fiskalno politiko” in “zmerno ohlapno denarno politiko”. Te napovedi niso bile uporabljene od finančne krize leta 2008, kar je okrepilo pričakovanja vlagateljev o nadaljnjem znižanju obrestnih mer in prilagodljivejših fiskalnih politikah.

Kitajski indeks A50 je tedensko pridobil 1,8 odstotka, indeks Hang Seng pa 1,6 odstotka. Hkrati so vlagatelji optimistični glede prihodnjih ukrepov za spodbujanje gospodarstva.

Gibanje surovin in kriptovalut

Na trgu surovin sta se zlato in surova nafta rahlo podražila, kar je posledica optimizma zaradi kitajskih napovedi o povečanju porabe in investicij. Po četrtkovem umiku sta oba trga dosegla pozitiven tedenski rezultat.

Bitcoin se je gibal okoli 100.000 ameriških dolarjev, kar odraža stabilnost po nedavnih močnih nihanjih. Podatki kažejo, da je rast kriptovalute povezana z nadaljevanjem gospodarskih pričakovanj, povezanih s političnimi spremembami v ZDA.

Portal24; Foto: Pixabay/NadineDoerle