Svetovna banka v svojem najnovejšem poročilu Global Economic Prospects, objavljenem v torek, 10. junija 2025, opozarja, da svetovno gospodarstvo letos čaka najpočasnejša rast od leta 2008, izven obdobij uradnih recesij. Globalna gospodarska ekspanzija naj bi se upočasnila na 2,3 odstotka, kar je skoraj pol odstotne točke manj od napovedi z začetka leta.
Glavni razlogi za to so naraščajoče trgovinske napetosti, zlasti povezane z ameriškimi carinami, in negotovost gospodarskih politik, ki zavirajo gospodarsko aktivnost.
Svetovna banka je znižala napovedi gospodarske rasti za skoraj 70 odstotkov vseh držav, kar zajema vse regije in dohodkovne skupine. Trgovinske napetosti, zlasti zaradi ameriških carin, so povzročile nemir na svetovnih trgih, kar je privedlo do nižjih napovedi gospodarske rasti.
Po poročilu Svetovne banke bi lahko reševanje trenutnih trgovinskih sporov z dogovori, ki bi prepolovili carine glede na raven iz konca maja, v povprečju povečalo globalno gospodarsko rast za 0,2 odstotne točke v letih 2025 in 2026. Poleg trgovinskih ovir poročilo izpostavlja tudi druge dejavnike, ki zavirajo rast, kot so naraščajoče geopolitične napetosti in vse pogostejši ekstremni podnebni dogodki.
Ne spreglejte
Poročilo poudarja, da svetovno gospodarstvo še ni povsem okrevalo po pandemiji, saj se je še pred šestimi meseci zdelo, da je svet na poti k “mehki pristanki”. Zdaj pa se znova sooča z nemiri, ki otežujejo gospodarsko stabilnost. Če se bodo napovedi za prihodnji dve leti uresničile, bo povprečna globalna gospodarska rast v prvih sedmih letih 2020-ih najnižja v katerem koli desetletju od 1960-ih, kar nakazuje na dolgoročne izzive za svetovno gospodarstvo.
Upadanje rasti v razvijajočih se gospodarstvih
Rast v razvijajočih se in nastajajočih tržnih gospodarstvih (EMDE) se je v zadnjih treh desetletjih znatno upočasnila. V 2000-ih je letna rast znašala šest odstotkov, v 2010-ih se je zmanjšala na pet odstotkov, v 2020-ih pa je padla pod štiri odstotke.
Ta trend spremljajo tudi padajoče stopnje rasti globalne trgovine, ki so se zmanjšale s povprečnih pet odstotkov v 2000-ih na manj kot tri odstotke v 2020-ih. Hkrati se je zmanjšala rast naložb, medtem ko so ravni dolga dosegle rekordne vrednosti, kar dodatno otežuje gospodarski razvoj.
Svetovna banka opozarja, da se bo napredek pri zmanjševanju dohodkovnih razlik na prebivalca med razvitimi in razvijajočimi se gospodarstvi upočasnil. Prav tako se pričakuje slabitev prizadevanj za zmanjšanje skrajne revščine, kar je še posebej zaskrbljujoče za najranljivejše države.
Za reševanje teh izzivov Svetovna banka poziva k večji podpori pri dolgoročnih izzivih, vključno z učinki podnebnih sprememb, ki vse bolj vplivajo na gospodarske razmere.
Potrebne so prilagoditve politik
Za blaženje negativnih vplivov na gospodarsko rast Svetovna banka vladam v razvijajočih se gospodarstvih svetuje, naj se osredotočijo na obvladovanje inflacijskih tveganj in krepitev fiskalne odpornosti z reorganizacijo proračunskih prioritet.
Poročilo poudarja pomen prilagodljivih gospodarskih politik, ki bi lahko spodbudile gospodarsko aktivnost in zmanjšale vpliv zunanjih šokov. Hkrati obstaja možnost hitrejšega okrevanja, če bodo velika gospodarstva, kot sta ZDA in Kitajska, uspešno ublažila trgovinske napetosti, kar bi lahko pozitivno vplivalo na globalno gospodarsko dinamiko, navaja poročilo.
Ana Koren
Foto: Pixabay/ fotoblend