Svetovni dan čebel: Kaj jim poleg pesticidov še grozi?

Na današnji Svetovni dan čebel, 20. maj, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila leta 2017 na pobudo Slovenije v čast rojstnega dne čebelarskega pionirja Antona Janše, znanstveniki opozarjajo na nove grožnje, ki ogrožajo čebele in druge opraševalce.

Poleg že znanih izzivov, kot so izguba habitatov, pesticidi in podnebne spremembe, so raziskovalci z Univerze v Readingu v poročilu Emerging Threats and Opportunities for Conservation of Global Pollinators izpostavili vojne, ulično razsvetljavo in mikroplastiko kot dejavnike, ki resno vplivajo na opraševanje, ključno za pridelavo približno tretjine svetovnih poljščin.

Vojne omejujejo raznolikost hrane za čebele

Geopolitični konflikti, kot je vojna v Ukrajini, imajo nepričakovan vpliv na čebele. Po poročilu Univerze v Readingu vojne spreminjajo kmetijske prakse, saj se države osredotočajo na manj raznolike poljščine. To zmanjšuje razpoložljivost cvetličnega prahu in nektarja, ki sta bistvena za prehrano opraševalcev.

V regijah z monokulturami čebele nimajo dostopa do raznolike prehrane skozi sezono, kar oslabi njihovo zdravje in preživetje. Poleg tega konflikti povečujejo onesnaženje okolja, kar dodatno ogroža populacije čmrljev in drugih žuželk. Na Svetovni dan čebel strokovnjaki poudarjajo, kako pomembno je ohranjati biotsko raznovrstnost za podporo tem ključnim vrstam.

Ulična razsvetljava moti nočne opraševalce

Svetlobno onesnaženje, ki ga povzročajo ulične svetilke, je še ena grožnja, ki jo izpostavljajo znanstveniki. Raziskave kažejo, da umetna svetloba zmanjšuje obiske cvetov pri nočnih opraševalcih, kot so nekatere vrste moljev in čmrljev, za kar 62 odstotkov. To je posledica motenj v naravnem vedenju žuželk, ki potrebujejo temo za orientacijo in iskanje hrane.

Svetlobno onesnaženje tako zmanjšuje uspešnost opraševanja, kar lahko vpliva na pridelek poljščin, odvisnih od nočnih opraševalcev. Na današnji dan, posvečen čebelam, strokovnjaki pozivajo k uporabi okolju prijaznejše razsvetljave, ki bi zmanjšala te negativne učinke.

Mikroplastika ogroža zdravje čebel in pridelavo hrane

Mikroplastika, drobni delci plastike, ki onesnažujejo zrak, vodo in tla, predstavlja vse večjo nevarnost. Raziskave, objavljene v reviji Nature Communications, kažejo, da čebele zaužijejo mikroplastiko prek nektarja ali iz okolja, kar poškoduje njihove prebavne organe in oslabi imunski sistem. V 315 testiranih čebeljih kolonijah po Evropi so znanstveniki odkrili sintetične materiale, kot je PET plastika, v večini panjev.

Mikroplastika vpliva tudi na cvetove, saj lahko zamaši rastlinske strukture, potrebne za opraševanje, kar zmanjšuje uspešnost razmnoževanja rastlin. Ti učinki ogrožajo kmetijstvo in prehransko varnost, kar je še posebej zaskrbljujoče ob Svetovnem dnevu čebel.

Znanstveniki poudarjajo, da je za zaščito opraševalcev potrebno takojšnje ukrepanje. Predlagajo strožje zakone za omejevanje onesnaževanja z antibiotiki, prehod na električna vozila za zmanjšanje zračnega onesnaženja in ustvarjanje cvetočih habitatov za podporo prehrani čebel. Posamezniki lahko k dobrobiti čebel prispevajo z zasaditvijo vrtov, ki nudijo hrano in zatočišče opraševalcem, kar je še posebej pomembno poudariti na današnji dan, ki je posvečen čebelam.

Ana Koren

Portal24; Foto: Pexels