Obseg posojil prebivalstvu narasel za 16 odstotkov

Po sprostitvi makrobonitetnih ukrepov Banke Slovenije je prišlo do občutnega povečanja obsega posojil prebivalstvu. V prvi polovici leta 2024 je povprečni znesek izposojenega denarja znašal skoraj 15.000 evrov, kar nakazuje na rast potrošniških kreditov. Posojila prebivalci večinoma namenjajo za potovanja, nakup avtomobilov ter obnovo doma, kar kaže na stabilnost potrošniških navad, kljub relativno visokim obrestnim meram.

Po podatkih je obseg posojil do konca maja medletno narasel s štirih na 16 odstotkov, kar je znaten skok, ki pa ga Banka Slovenije spremlja z zaskrbljenostjo. Posamezniku mora po plačilu posojila na računu ostati vsaj 900 evrov oziroma 76 odstotkov bruto minimalne plače, kar naj bi zagotavljalo zaščito pred prevelikim zadolževanjem.

Direktorica Združenja bank Slovenije, Stanislava Zadravec Caprirolo, je za Televizijo Slovenija poudarila, da so makrobonitetni ukrepi kljub sprostitvi še vedno usmerjeni v zaščito potrošnikov. Ob tem je dodala, da Slovenci še vedno ostajamo konservativni pri upravljanju svojega denarja, saj se raje odločamo za varno naložbeno in dolžniško strukturo.

Kljub višjim obrestnim meram, ki pri stanovanjskih kreditih znašajo okoli tri in pol odstotka, pri potrošniških pa šest in pol odstotka, centralna banka ne opaža povečanja kreditnega tveganja. Banke sicer ne razkrivajo natančnih podatkov o obsegu posojil, a je povprečni znesek posojila v prvi polovici leta znašal med 10.000 in 15.000 evri.

Slovenska gospodinjstva so v primerjavi z evropskim povprečjem manj zadolžena, kar odraža previden odnos do zadolževanja in skrb za finančno stabilnost.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Portal24/Edvard Kadič