Spor okoli vetrne elektrarne Ojstrica: Rovo in Občina Dravograd proti vladni uredbi

Zapleti okoli načrtovane gradnje vetrne elektrarne Ojstrica na pobočju Košenjaka v dravograjski občini se nadaljujejo. Dravske elektrarne Maribor (DEM) nameravajo na tem območju postaviti tri vetrne agregate, a projekt že od samega začetka srečuje nasprotovanja dela lokalnega prebivalstva in občinskih oblasti. Poleg tega je okoljevarstveno združenje Rovo februarja letos sprožilo upravni spor proti vladi, s katerim izpodbija uredbo o državnem prostorskem načrtu za vetrno elektrarno, ki jo je vlada sprejela 7. novembra lani, poroča MMC RTV SLO. Občina Dravograd pa je napovedala vložitev zahteve za ustavno presojo iste uredbe.

Okoljsko ministrstvo je v okviru predhodnega postopka, ki bo pokazal, ali je za projekt potrebna presoja vplivov na okolje, prejelo več pripomb in mnenj. Kot po poročanju MMC RTV SLO navajajo na ministrstvu, so do 20. marca prejeli stališča nevladnih organizacij, civilne iniciative, Občine Dravograd in posameznikov, skupaj s štirimi zahtevami za vstop v postopek. “Odločitev bo sprejeta na podlagi celovite presoje vseh relevantnih dejstev,” so pojasnili na ministrstvu. Kdaj bo znana odločitev, še ni jasno, saj je treba izvesti več procesnih korakov, vključno z odločanjem o zahtevah za vstop v postopek in izvedbo ustne obravnave. Če bo presoja vplivov na okolje potrebna, bo moral investitor pridobiti integralno gradbeno dovoljenje od ministrstva za naravne vire in prostor, sicer pa bo gradbeno dovoljenje izdala pristojna upravna enota.

Rovo v upravnem sporu izpodbija uredbo zaradi domnevnih nepravilnosti. Gorazd Marinček iz združenja je pojasnil, da je bilo mnenje okoljskega ministrstva o okoljski sprejemljivosti prostorskega načrta objavljeno na neustrezen način, brez “značilnih besed v naslovu”, kar naj bi otežilo pravočasno seznanitev javnosti. Spor se nanaša tudi na določitev namenske rabe prostora in prostorske izvedbene pogoje.

Nasprotovanje lokalne skupnosti

Postavitvi vetrnic na Košenjaku že od začetka nasprotuje del tamkajšnjih prebivalcev, ki jih skrbijo vplivi na okolje in njihovo bivalno okolje. Občina Dravograd poudarja predvsem pomen zaščite vodnih virov, ki oskrbujejo skoraj tretjino občanov, priključenih na javni vodovod. Po poročanju MMC RTV SLO je občina svojo zaskrbljenost utemeljila s hidrogeološko študijo, ki jo je naročilo Javno komunalno podjetje Dravograd. Študija opozarja na škodljive posledice posegov na vodonosnem območju Košenjaka. Zato je občina napovedala, da bo v kratkem vložila zahtevo za ustavno presojo vladne uredbe.

Dravske elektrarne Maribor ves čas zagotavljajo, da projekt izvajajo v skladu z zakonodajo ter z najvišjimi okoljskimi in strokovnimi standardi. Kljub temu se postopek zapleta, saj nasprotovanja in pravne ovire otežujejo nadaljevanje. Po poročanju MMC RTV SLO bo ključno vprašanje v prihodnjih mesecih, ali bo predhodni postopek pokazal potrebo po presoji vplivov na okolje, kar bi lahko bistveno vplivalo na časovnico in izvedbo projekta. Medtem lokalna skupnost in nevladne organizacije ostajajo odločne v svojih prizadevanjih za zaščito območja, kar nakazuje, da bo zgodba o vetrni elektrarni Ojstrica še naprej burila duhove.

Portal24; Foto: Pexels/fotografija je simbolna