Spor glede omrežnin vodi do sprememb v svetu Agencije za energijo

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) objavilo javni poziv za izbor novega člana sveta Agencije za energijo. Eden od svetnikov je prejšnji teden odstopil, vlada pa je zaradi spora z obračunavanjem omrežnin pozvala celoten svet agencije k odstopu.

MOPE je v uradnem listu objavilo razpis, v katerem išče kandidata za člana sveta Agencije za energijo, poroča MMC RTV SLO. Kandidati morajo biti strokovnjaki na področju elektrotehnike, strojništva, ekonomije ali prava. Pomemben pogoj je, da ne smejo opravljati funkcij v vladi, političnih strankah ali kot poslanci. Predloge kandidatov lahko posredujejo posamezniki ali organizacije, ministrstvo pa lahko izbrane povabi tudi na razgovor. Rok za prijave je 30 dni od objave.

Trenutni svet, ki ga sestavljajo Borut Bratina, Janez Kopač, Mitja Breznik in Sandi Šterpin pod vodstvom Franca Žlahtiča, šteje le pet članov, čeprav bi jih moral imeti šest. Breznikov odstop je dodatno poslabšal stanje, saj MOPE sedaj išče kar dva nova člana.

Spor glede omrežnin

Po poročanju MMC RTV SLO je vlada prejšnji ponedeljek zaradi nestrinjanja z novo metodologijo obračunavanja omrežnine pozvala svet agencije k odstopu. Premier Robert Golob je kritiziral vodstvo agencije, ker naj bi nova metodologija občutno zvišala položnice za elektriko. “Ne moremo si več zatiskati oči, da je metodologija kakor koli ustrezna,” je poudaril premier.

Predsednik sveta Franc Žlahtič je na to odgovoril, da odstopnega pisma ne bo poslal in da gre za politični pritisk. “Gre za politični pritisk, ki ga skušam razumeti kot spodrsljaj,” je dejal. Borut Bratina je v izjavi za Radio Slovenija opozoril, da takšno vmešavanje vlade v neodvisno agencijo ni skladno z evropsko zakonodajo. “Nedostojno je, da premier evropske države posega v položaj regulatorja,” je dejal.

Agencija opozarja na posledice prehoda

Po poročanju MMC RTV SLO Agencija za energijo zavrača vrnitev na star sistem obračunavanja omrežnine. Kot so pojasnili, bi prehod zahteval več kot pol leta za prilagoditev informacijskih sistemov, kar bi prineslo dodatne stroške. Poleg tega je nova metodologija v pripravi že dve leti, pri čemer so bili poslanci in vlada ves čas sproti obveščeni o spremembah.

Agencija opozarja, da je trenutna metoda zasnovana na nepristranski obravnavi vseh uporabnikov in stroškovni učinkovitosti razvoja omrežij. “Za nov koncept bi potrebovali vsaj toliko časa, kot smo ga vložili v to metodologijo,” so pojasnili za MMC RTV SLO.

Nedavno sprejeti energetski zakon določa, da je Agencija za energijo neodvisen regulator. Člani sveta in zaposleni niso vezani na navodila državnih organov. Janez Kopač je situacijo primerjal z drugimi neodvisnimi institucijami: “Predstavljajte si, da bi Banka Slovenije morala odločati tako, kot predlaga vlada. To bi bilo konec pravnega reda.” Agencija poudarja, da je trenutna metodologija korak naprej v stroškovni preglednosti in učinkovitosti, medtem ko vlada vztraja pri nujnosti sprememb zaradi vpliva na gospodinjstva.

Portal24; Foto: Vecteezy