Specializanti opozarjajo: Predlog Zakona o psihoterapiji ogroža varnost pacientov

Specializanti klinične psihologije, psihiatrije in pedopsihiatrije so v odprtem pismu izrazili resno zaskrbljenost nad predlogom Zakona o psihoterapiji, ki po njihovem mnenju ne zagotavlja ustreznih strokovnih standardov in bi lahko ogrozil varnost oseb z duševnimi motnjami. Opozarjajo na potencialne nevarnosti nestrokovnih praks, ki bi lahko postale institucionalizirane, če bo zakon sprejet v trenutni obliki.

V pismu specializanti poudarjajo: »Specializanti klinične psihologije, psihiatrije in pedopsihiatrije želimo ponovno izraziti globoko zaskrbljenost nad predlogom Zakona o psihoterapiji, ki v trenutni obliki ne zagotavlja ustreznih strokovnih standardov in bi lahko resno ogrozil kakovost in varnost obravnave oseb z duševnimi motnjami. Opozarjamo na nujnost, da obravnava duševnih motenj temelji izključno na znanstveno utemeljenih in preizkušenih strokovnih metodah, ki upoštevajo najvišje standarde zdravstvene oskrbe.«

Dogodek promovira prakse, ki niso v skladu s strokovnimi standardi

Posebno pozornost v pismu namenjajo dogodku, ki ga organizirata Univerza Sigmund Freud in Društvo Slišanja glasov, in bo potekal v ponedeljek, 7. aprila 2025. Specializanti opozarjajo, da dogodek promovira prakse, ki niso v skladu s strokovnimi standardi: »Dogodek in promocijo konceptov kot so ‘slišanja s samopomočjo brez zdravil’, ‘gradnja svetov glasov’ in ‘drugačna realnost’, pri osebah, ki slišijo glasove (ali tistih, ki z njimi delajo), so v nasprotju s strokovnimi smernicami in etičnimi načeli zdravstvene obravnave. K podobnim zavržnim praksam sodi tudi t. i. ambulanta za opuščanje psihiatričnih zdravil, ki ravno želenja delovati v okviru Univerze Sigmund Freud.«

Po mnenju specializantov lahko takšne prakse resno škodijo pacientom. V pismu pojasnjujejo: »Slušne halucinacije so eden osrednjih simptomov psihotičnega doživljanja, kateremu je lahkotno pridružen porušen stik z realnostjo, zato jih je nujno obravnavati z medicinsko podprto diagnostiko in zdravjem, pri čemer ima ključno vlogo farmakoterapija v kombinaciji z dokazanimi učinkovitimi psihosocialnimi pristopi. Promocija tovrstnih dogodkov je strokovno neodgovorna in potencialno nevarna. Brez ustrezne zdravstvene obravnave lahkotno takšne prakse vodijo v poslabšanje duševnega stanja pacientov, povečajo tveganje za kronifikacijo simptomov ter ogrozijo varnost pacientov ter njihove okolice. Pri ljudeh s shizofrenijo opuščanje zdravil dokazano poveča verjetnost za ponovitev psihoze, vsaka nova akutna psihotična epizoda pa prinaša tveganje za dodaten upad funkcioniranja posameznika zaradi okvar možganskih tkiv, kar žal pogosto pomeni trajno invalidnost.«

Sprejem zakona v trenutni obliki lahko imel daljnosežne posledice

Ob tem specializanti izpostavljajo, da bi sprejem zakona v trenutni obliki lahko imel daljnosežne posledice: »Sprejem predloga zakona bi omogočil institucionalizacijo tovrstnih praks in resno ogrozil duševno zdravje prebivalstva. Specializanti klinične psihologije, psihiatrije in pedopsihiatrije zato opozarjamo, da predlog zakona ne zagotavlja varnosti pacientov ter ponovno pozivamo, naj se v procesu sprejemanja zakonskega upoštevajo strokovni argumenti.«

Na koncu pismo izraža upanje, da bo zakonodaja na področju psihoterapije prioritizirala zaščito pacientov: »Verjamemo, da bi vsak zakon, ki ureja področje psihoterapije, moral imeti za ključni cilj zaščito pacientov in zagotavljanje najvišjih strokovnih standardov. Le tako lahko prispevamo k izboljšanju duševnega zdravja v družbi.«

Specializanti so pismo naslovili na javnost in pristojne institucije, v upanju, da bodo njihovi strokovni argumenti upoštevani pri oblikovanju zakonodaje.

Portal24; Foto: Pixabay/ tungnguyen0905