SpaceX želi v vesolju preizkusiti polnjenje Starshipov z gorivom
Naslednje leto bo SpaceX dosegel pomemben tehnični mejnik v svojem ambicioznem vesoljskem programu. Marca 2025 naj bi namreč izvedli prvo testno prenosa pogonskega goriva med dvema krožečima zvezdnima ladjama, kar je ključno za načrtovani pristanek Starshipa na Luni. Ta korak bo omogočil tudi preboj v zmogljivostih za prevoz tovora v vesolje. Uradnik Nase je ob tem poudaril, da bo to prvi korak k uresničitvi ambicioznega cilja, da astronavti s pristankom brez posadke preizkusijo Starship na površini Lune, nato pa septembra 2026 še z dejansko posadko. NASA je z SpaceX-om sklenila pogodbo za dve vozili Starship, s čimer naj bi podjetje prispevalo k Artemis programu in omogočilo nadaljnje raziskovanje Lune, poroča Tech Crunch.
SpaceX in NASA: razvojno sodelovanje za prihodnost vesoljskih poletov
V sodelovanju s SpaceX-om NASA spreminja svoje tradicionalne pristope, ki so bili do zdaj značilni za program Space Launch System (SLS). Za razliko od programa SLS, kjer so pogodbe temeljile na »stroških plus«, SpaceX za doseganje razvojnih mejnikov prejme fiksna plačila. V praksi to pomeni, da je NASA pri HLS programu določila 27 sistemskih zahtev, vendar je ohranila prožnost pri izvedbi. Kent Chojnacki, namestnik vodje Nasinega programa Human Landing System (HLS), pojasnjuje, da SpaceX obvezno opravlja preglede dizajna, vendar lahko podjetje predlaga dodatne mejnike, kot je prav prenos pogonskega goriva. NASA je prepričana, da bo s tem prilagodljivim pristopom omogočena hitrejša implementacija inovacij in hkrati vzpostavljena večja varnost za bodoče posadke.
Pomembni tehnološki preboji in nadaljnji koraki SpaceX-a
SpaceX je letos oktobra že dosegel en tehnološki preboj, ko so s pomočjo posebnih “palčk”, pritrjenih na izstrelitveni stolp, ujeli raketni pospeševalnik Super Heavy v zraku. To je bil prvi tovrsten dosežek, ki nakazuje, da podjetje nenehno razvija nove tehnologije za izboljšanje vesoljskih misij. Med drugim SpaceX sodeluje tudi z Naso pri razvijanju in testiranju toplotnih ploščic, ki bodo pomagale ohranjati kriogena goriva na potrebni temperaturi. SpaceX prav tako gradi modele kabin za posadko, v katerih bodo astronavti imeli spalne prostore in laboratorije za raziskave. Naslednji pomemben mejnik bo kritični pregled zasnove Starshipa, ki naj bi bil opravljen poleti 2025, kjer bo NASA ocenila skladnost vseh 27 sistemskih zahtev.
Če bo vse teklo po načrtih, bo septembra 2026 SpaceX izpolnil svoje ambicije in prvič izkrcal astronavte na Luno v okviru programa Artemis, navaja Tech Crunch. NASA mesečno sodeluje s SpaceX-om za pregled notranjosti zvezdne ladje, kar potrjuje njihovo aktivno vlogo pri zagotavljanju varnosti in funkcionalnosti vesoljskega plovila. Tovrstno sodelovanje omogoča hitrejši razvoj in pripravljenost na morebitne izzive, saj obe organizaciji stremita k skupnemu cilju raziskovanja Lune in širše vesoljske prihodnosti.
Portal24; Foto: Pexels