SpaceX v polarni orbiti: Zasebna posadka Fram2 na zgodovinski misiji

SpaceX, ki ga vodi vizionarski podjetnik Elon Musk, je izstrelilo štiri zasebne astronavte v edinstveno misijo Fram2. Posadka, ki jo vodi malteški vlagatelj kitajskega rodu Chun Wang, se je odpravila na potovanje v polarni orbiti okoli Zemlje – pot, ki je doslej še ni naredil noben človek, piše Reuters. Izstrelitev je potekala ob 21:47 po vzhodnem ameriškem času (0147 GMT v torek) iz NASA-jevega vesoljskega centra Kennedy na Floridi, kjer je kapsula Crew Dragon, nameščena na raketo Falcon 9, poletela v nebo. Misija, ki bo trajala od tri do pet dni, predstavlja pomemben mejnik v zasebnih vesoljskih poletih.

Chun Wang, znan kot ustanovitelj podjetja za rudarjenje bitcoinov in poveljnik misije Fram2, je misijo poimenoval po norveški ladji Fram, ki je konec 19. in v začetku 20. stoletja pionirsko raziskovala polarne regije. Wanga spremljajo trije sopotniki: norveški filmski režiser Jannicke Mikkelsen, specializiran za virtualno resničnost, nemška robotska raziskovalka in polarna znanstvenica Rabea Rogge ter avstralski pustolovec Eric Philips, ki ima bogate izkušnje s smučarskimi odpravami v polarnih območjih. Skupaj bodo izvedli 22 raziskovalnih poskusov, osredotočenih na vpliv vesoljskih poletov in mikrogravitacije na človeško telo.

Pot do izstrelitve in širši pomen misije

Pred izstrelitvijo so posadko v karavani električnih avtomobilov Tesla, še enega Muskovega podjetja, z policijskim spremstvom prepeljali na izstrelitveno ploščad na Cape Canaveralu. Med vožnjo so lahko opazovali izstrelitev rakete Falcon 9 v okviru nepovezane misije Starlink. Wang je ta trenutek delil na družbenem omrežju X, kjer je zapisal: »Gledali bomo izstrelitev rakete, medtem ko smo na poti do izstrelitve rakete,« in priložil videoposnetek vzleta rakete.

Fram2 je šesta zasebna misija s posadko, ki jo izvaja SpaceX, in 16. po vrsti z uporabo kapsule Crew Dragon, razvite s podporo Nase. Misija poudarja vse večjo prevlado SpaceX-a na področju človeških vesoljskih poletov, saj podjetje širi svoje zmogljivosti in privablja tako bogate posameznike kot vlade, ki vlagajo v orbitalne odprave. Cena sedeža na Dragonu znaša približno 55 milijonov dolarjev, kar odraža visoke stroške, a tudi naraščajoč interes za vesoljski turizem in znanstvene raziskave v orbiti.

Medtem ko Boeingov Starliner še vedno zaostaja v razvoju, SpaceX ostaja edino zasebno podjetje z operativno kapsulo za redne orbitalne misije. Fram2, ki nima vladne podpore, dokazuje, da zasebni sektor lahko samostojno financira in izvaja ambiciozne vesoljske projekte. Misija obenem krepi Muskov vpliv, saj kot izvršni direktor SpaceX in svetovalec ameriškega predsednika Donalda Trumpa utrjuje svojo vlogo v globalni politiki in vesoljski industriji.

Zgodovinski polet v polarni orbiti tako ne pomeni le znanstvenega in tehnološkega dosežka, temveč tudi nov korak v demokratizaciji dostopa do vesolja, kjer posamezniki, kot je Wang, pišejo novo poglavje raziskovanja.

Portal24; Foto: Wikimedia/Daniel Oberhaus/fotografija je simbolna