SpaceX-ova raketa Falcon 9 ima znova dovoljenje za letenje

Raketa Falcon 9 ameriškega vesoljskega podjetja SpaceX je znova dobila dovoljenje za letenje, potem ko je ameriška zvezna uprava za letalstvo (FAA) raketo zaradi nepravilnosti med nedavno misijo namestitve satelitov Starlink začasno prizemljila. Preiskava je sicer še vedno v teku, vendar je FAA včeraj sporočila, da lahko raketa nadaljuje s poleti, če so izpolnjeni vsi ostali pogoji dovoljenja. Odločitev je sledila prošnji podjetja SpaceX, ki je v četrtek zaprosilo za dovoljenje za vrnitev rakete v uporabo. Agencija je slednje v petek tudi odobrila.

Falcon 9 je v sredo uspešno izstrelil novo serijo internetnih satelitov Starlink iz ameriške zvezne države Florida. Vse je potekalo gladko, dokler raketa ni poskušala pristati na ploščadi na morju, kar je običajen postopek po izstrelitvi. Tokrat pa je prišlo do zapleta, saj se je raketa zaradi nepravilnega približevanja odvrnila v ocean, namesto da bi varno pristala na predvideni lokaciji. To je bila druga takšna misija letos, ki pa se je končala s podobnim neuspehom.

Preklic dovoljenja za uporabo rakete Falcon 9 ni pogost pojav, še posebej, ker gre za ključni del vesoljske infrastrukture, na katerega se zanaša večji del zahodnega sveta pri pošiljanju satelitov in ljudi v vesolje. Nazadnje je bila uporaba rakete prekinjena julija, ko je zaradi okvare v vesolju postala neuporabna celotna skupina satelitov Starlink. Takrat je SpaceX uspel vrniti Falcon 9 v uporabo po zgolj 15 dneh, po nujni odobritvi FAA.

Prihodnje misije Falcon 9

Kljub trenutnim težavam ima SpaceX še vedno ambiciozne načrte za Falcon 9. Konec septembra bo raketa izstrelila dva Nasina astronavta na krovu vesoljskega plovila Crew Dragon. Ta misija je še posebej pomembna, saj bo plovilo prihodnje leto domov pripeljalo dva astronavta, ki sta zaradi tehničnih težav obtičala na Mednarodni vesoljski postaji na krovu Boeingovega Starlinerja.

SpaceX je od prve izstrelitve rakete Falcon 9 leta 2010 zgradil veliko floto raket za večkratno uporabo. To jim omogoča, da ostajajo vodilni na področju pogostosti izstrelitev, kar jim daje pomembno konkurenčno prednost v vesoljskem sektorju.

Druga misija Starlink, načrtovana za izstrelitev kmalu po sredinem poletu, je bila zaradi neuspelega pristanka odpovedana. Misija naj bi bila izvedena iz izstrelišča SpaceX v južni Kaliforniji, a so jo pri podjetju zaradi zapletov raje prestavili na kasnejši datum.

[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Wikimedia/Nasa