SpaceX: Misija Flight 7 načrtovana za 13. januar

SpaceX bo 13. januarja izvedel sedmo testno misijo svoje megarakete Starship, ki velja za ključno vozilo v prizadevanjih za naselitev Lune in Marsa. Misija Flight 7 bo, če bo šlo vse po načrtih, predstavljala pomemben korak naprej v razvoju te večkrat uporabne rakete.

Izstrelitev Starshipa je načrtovana za ponedeljek, 13. januarja, ob 17. uri po vzhodnem času (22.00 po srednjeevropskem času) iz baze Starbase, ki se nahaja v južnem Teksasu, navaja Space.com. SpaceX bo dogodek v živo prenašal na spletu, pri čemer se bo prenos začel približno 35 minut pred vzletom.

Starship, visoka 122 metrov, bo na tej misiji izvedla več pomembnih nalog. Super Heavy, njen prvi pospeševalnik, bo poskušal ponoviti uspešen ulov iz oktobrske misije na izstrelitvenem stolpu Starbase. To se novembra ni zgodilo zaradi komunikacijskih težav.

Novost: simulacija uporabe tovora v vesolju

Posebnost Flight 7 bo prvi poskus uporabe tovora v vesolju. Na krovu bo Starship nosil deset lažnih satelitov, ki so po velikosti in teži podobni prihodnjim satelitom Starlink. Cilj te vaje je preizkusiti postopek nameščanja satelitov v orbito. Simulatorji satelitov bodo na suborbitalni poti, s pričakovanim padcem v Indijski ocean.

Druga ključna novost bo uporaba ponovno uporabljene strojne opreme. Motor Raptor, ki ga bo vseboval Super Heavy, je bil prvič izstreljen in vrnjen na petem testnem letu Starshipa.

Starship je doslej izvedel šest testnih poletov, vključno z dvema v letu 2023. Zadnje misije so pokazale napredek, vključno z mehkim pristankom zgornje stopnje rakete v Indijski ocean.

Flight 7 je le del razgibanega tedna za vesoljske polete. Že 10. januarja bo Blue Origin izvedel prvo izstrelitev svoje rakete New Glenn, medtem ko bo SpaceX Falcon 9 15. januarja proti Luni poslal dva zasebna pristajalnika.

S tem se SpaceX še naprej uveljavlja kot vodilno podjetje na področju vesoljskih raziskav in tehnologij. Po uspešnem poletu Flight 7 bo Starship bliže svojemu glavnemu cilju – postati ključni dejavnik pri raziskovanju globokega vesolja.

Portal24; Foto: Wikimedia/Steve Jurvetson