Smučarska sezona 2024/25: Lahko evropska smučišča preživijo?

[Euronews] – Smučarska industrija se sooča s težkimi časi, saj poročila napovedujejo črno prihodnost evropskih smučišč. Glavni krivec za to so podnebne spremembe, ki so v zadnjih letih povzročile toplo in nepredvidljivo vreme, kar je številna smučišča pustilo brez snega. Zaskrbljujoč trend sicer že vpliva na prihajajočo zimsko sezono, pri čemer se smučarska letovišča soočajo z izzivi, kot so pomanjkanje snega, zmanjšano število obiskovalcev in vse večji dolg.

Prejšnji teden je težko odločitev, da za vedno zapre svoje žičnice odločilo še eno francosko smučišče. Letovišče se je spopadalo z dolgovi, pomanjkanjem snega in vse manjšim številom obiskovalcev, kar je le še poslabšalo razmere. Francija pa ni osamljen primer, saj se z enakimi težavami soočajo tudi smučarska letovišča v Avstriji, Bosni, Italiji, Španiji in Švici. Lanska visoka temperatura februarja je najbolj prizadela nizko in srednje ležeča smučišča, kar je povzročilo prenatrpanost v visokogorskih letoviščih.

Vpliv El Niña in La Niñe na letošnjo zimo

Zima 2024/25 pa morda prinaša upanje, saj meteorološki uradi napovedujejo spremembo vremenskih razmer. Podnebne spremembe ostajajo glavni vzrok za vse višje temperature, letos pa je te razmere še dodatno poslabšal vremenski pojav El Niño. To je naravni pojav v Tihem oceanu, ki zaradi sprememb v tlaku povzroči prekomerno segrevanje vode, kar posledično poveča vročino v Evropi.

Prihajajoča zima bi lahko bila hladnejša zaradi vpliva nasprotnega pojava, imenovanega La Niña, ki ima hladilni učinek. Meteorološki urad Združenega kraljestva napoveduje, da bi La Niña lahko prinesla več padavin in s tem močnejše snežne nevihte. Vendar pa je vpliv tega vremenskega pojava težko napovedati, saj na La Niño vplivajo tudi drugi globalni podnebni dejavniki.

Napovedi za evropska smučišča v sezoni 2024/25

Po zadnjih napovedih, ki jih je izdal francoski Météo France, obstaja le 20-odstotna verjetnost, da bo v obdobju od oktobra do decembra hladneje kot običajno. Hkrati pa je 40-odstotna verjetnost, da bo v tem obdobju topleje, kar pomeni, da je prihodnost smučišč še vedno negotova.

Kljub temu se nekatera letovišča pripravljajo na odprtje zimske sezone. Visoko ležeča smučišča, kot so Avoriaz, Tignes, Val d’Isère in Val Thorens v Franciji, načrtujejo odprtje konec novembra. Tisti, ki želijo na smučišča še prej, lahko obiščejo finska smučišča Levi in Ruka, ki sta že odprta, ali pa avstrijski ledenik Kitzsteinhorn, kjer se je sezona začela že 5. oktobra.

Trajnostna prihodnost smučanja: pozornost na ogljični odtis

Smučanje pa ni zgolj vprašanje snega, temveč tudi trajnostnih odločitev. Podnebne spremembe namreč zahtevajo večjo pozornost do ogljičnega odtisa, ki ga povzroča smučarska industrija. Medtem ko so žičnice in snežni stroji že energetsko potratni, je večina emisij povezana z obiskovalci, ki za prihod v letovišča pogosto uporabljajo letala.

Za bolj trajnostno smučanje se zato priporoča uporaba železnice. Eurostar bo s svojim smučarskim vlakom Snow od decembra vozil potnike do francoskih Alp, medtem ko bo do italijanske Cortine d’Ampezzo možno priti s spalnim vlakom Espresso Cadore.

Porta24; Foto: Pixabay