Zavajajoče informacije o zagotovljenih sredstvih
[MMC RTV Slo] – Čeprav sta premier Robert Golob in finančni minister poudarila, da ima Slovenija zagotovljenih 50 milijonov evrov nepovratnih evropskih sredstev za nakup novega superračunalnika, ki bo stal v Mariboru, to dejansko ne drži. Slovenija se na razpis Evropske komisije sploh še ni prijavila.
Premier Golob je junija zatrdil: “Lahko povem, da je dogovorjeno, da bo Slovenija za superračunalnik, ki bo stal v Mariboru, dobila 50 milijonov sredstev od Evropske unije in k temu bo 50 milijonov evrov dala država.” Njegovo izjavo je kasneje podkrepil tudi začasni minister za digitalno preobrazbo, Klemen Boštjančič, ki je dejal, da je bila zasluga za pridobitev teh sredstev ministrica Emilija Stojmenova Duh.
Resnica o prijavi na razpis
Resnica pa je drugačna. Slovenija se mora za pridobitev evropskih sredstev, tako kot vse druge države, prijaviti na razpis. Prijava mora biti podana do 4. novembra, če želi država povečati svoje možnosti za uspeh. Drugi rok za prijavo je do decembra prihodnje leto. Slovensko nacionalno superračunalniško omrežje, ki je sodelovalo tudi pri prijavi za VEGA 1, poudarja, da je ključno, da bo prijava kakovostna, saj lahko tako Slovenija doseže mednarodni ugled.
Koordinator omrežja Samo Stanič pojasnjuje: “Mi vedno ciljamo na prvi rok, ampak prijava Slovenije mora biti dobra, ker kakovostna prijava prinese Sloveniji renome.” Izpostavil je tudi, da bo obstoječi superračunalnik deloval še tri leta, saj je bila njegova življenjska doba ocenjena na šest let.
Nova prijava je pod okriljem Ministrstva za digitalno preobrazbo, ki ima v primerjavi z visokošolskim ministrstvom, ki je vodilo prejšnjo prijavo, manj izkušenj. Kljub temu so na ministrstvu prepričani, da bodo uspešno izpeljali prijavo. Prijavo bo v imenu konzorcija slovenskih prijaviteljev oddal Institut informacijskih znanosti v Mariboru. Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije bo pristojno za pripravo poziva.
Dolgi dobavni roki in ambiciozni načrti
Vsekakor bo novi superračunalnik imel velik vpliv na slovensko gospodarstvo, saj bo usmerjen v umetno inteligenco in imel širok spekter uporabe, vključno z raziskovanjem in izdelavo zdravil. Kljub ambicioznim načrtom pa je pridobitev novega superračunalnika še daleč. “Prej kot konec leta 2026, začetek leta 2027 tega računalnika logistično ne bi mogli imeti,” je pojasnil Stanič.
Premier Golob je pred dnevi v Bruslju dejal: “Zdaj sem se informiral in obstajata celo dva projekta, pri katerih bo Slovenija sodelovala, eden z Italijo, kjer bomo partnerji, in eden v Sloveniji, kjer bodo naši partnerji po zadnjih informacijah iz Avstrije in Italije.” Pogovori naj bi bili že v zaključni fazi, kar je nujno potrebno za prijavo na evropska sredstva.
Portal24; Foto: Pixbay/cookieone