Slovenija bo letos bo prvič v zgodovini obeležila dan znanosti

10. novembra letos bo Slovenija prvič v zgodovini obeležila dan znanosti. Poslanke in poslanci so dokončno potrdili novelo Zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s čimer je bil uzakonjen nov državni praznik, ki pa ne bo dela prost dan. Pobuda za razglasitev prihaja iz ugledne znanstvene skupnosti, med drugim Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Rektorske konference Republike Slovenije ter drugih ključnih institucij.

Na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije so nad odločitvijo navdušeni. “V Sloveniji imamo izjemne znanstvenice in znanstvenike, ki se v prvi vrsti posvečajo dobrobiti za ljudi. V ospredju njihovega dela je vprašanje, kako lahko s svojim znanjem izboljšajo življenja ljudi, prispevajo k razvoju družbe. In ne gre le za prebivalke in prebivalce Slovenije, njihovi rezultati prinašajo mednarodno dobrobit. Kljub temu dostikrat ostajajo v ozadju, širši družbi, ki vsakodnevno uživa v rezultatih njihovega znanstvenega dela, ostajajo nepoznani. Prav tako sta znanost in znanje obravnavana kot nekaj samoumevnega. Zato si znanstvenice in znanstveniki, znanost in znanje zaslužijo svoj dan in to bo dan znanosti. Znanje, znanstveno raziskovanje in inovacije so temelj razvoja vsake družbe. Znanje moramo dojemati kot temeljno vrednoto slovenske družbe. Dan znanosti bo zato posvečen predvsem ozaveščanju o tem,” je ob tem povedal minister dr. Igor Papič.

Namen novega praznika

Namen novega praznika je povečati prepoznavnost znanosti, jo približati slovenski javnosti ter okrepiti zavest o znanju kot temeljni vrednoti družbe. Slovenski raziskovalci dosegajo svetovno odmevne rezultate, ki prispevajo k promociji Slovenije, a so pogosto bolj cenjeni v tujini kot doma. Vlada to prepoznavo podpira tudi z rekordnimi finančnimi vložki – letos je za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost namenjenih 674 milijonov evrov, kar je skoraj dvakrat več kot pred nastopom mandata te vlade, ko je bilo vloženih 354 milijonov evrov, so zapisali na ministrstvu za visoko šolstvo. V obravnavi sta tudi novela Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti ter predlog novega Zakona o visokem šolstvu, ki obljubljata še dodatna sredstva.

Prvi dan znanosti bo slovesno obeležen. Na predvečer praznika, 9. novembra 2025, bo v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma potekala podelitev Zoisovih in Puhovih nagrad ter priznanj za izjemne dosežke v znanosti. Datum 10. november, ki je hkrati dan smrti Žige Zoisa in Unescov svetovni dan znanosti za mir in razvoj, tako simbolno poudarja pomen znanja za slovensko družbo in svet.

Portal24; Foto: Freepik