Slovaška grozi z ukinitvijo pomoči ukrajinskim beguncem
Slovaški premier Robert Fico je zaradi prekinitve tranzita ruskega plina preko ukrajinskega ozemlja, napovedal možnost povračilnih ukrepov proti Ukrajini, navaja Euronews. Med predlaganimi ukrepi je tudi ukinitev finančne pomoči več kot 130.000 ukrajinskim beguncem, ki trenutno prebivajo na Slovaškem. Odločitev sledi ukrajinski odločitvi, da ne obnovi tranzitnega sporazuma z ruskim Gazpromom, kar je za Slovaško pomenilo pomembno finančno izgubo.
Ukrajina je na novoletni dan ustavila tranzit ruskega plina preko svojega ozemlja v Evropo, kar je posledica neobnovitve petletnega sporazuma z Gazpromom. Dogovor, sklenjen pred začetkom obsežne ruske invazije leta 2022, je bil ključnega pomena za oskrbo Evrope s poceni ruskim plinom. Slovaška, ki je bila od tega plina močno odvisna, je v zadnjih mesecih brez uspeha pozivala ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, naj obnovi dogovor.
Zelenski je vztrajal, da Ukrajina ne bo dovolila, da bi države na račun ukrajinskih izgub ustvarjale dobičke, medtem ko je Fico opozoril, da bo ustavitev tranzita imela negativne posledice za evropsko gospodarstvo. Po njegovih besedah bi konec dogovora lahko Evropsko unijo stal 120 milijard evrov v naslednjih dveh letih.
Slovaška se odziva z grožnjami in alternativnimi rešitvami
Fico je v video sporočilu na Facebooku izrazil pripravljenost na povračilne ukrepe, ki vključujejo ukinitev finančne podpore ukrajinskim beguncem ter zmanjšanje dobave električne energije Ukrajini. Slovaška je ocenila, da bi zaradi ukrajinske odločitve lahko utrpela izgube v višini 500 milijonov evrov zaradi manjkajočih tranzitnih pristojbin.
Kljub tem izzivom Slovaška ni popolnoma odvisna od ruskega plina. Država je lani podpisala kratkoročne pogodbe za dobavo plina iz Azerbajdžana in ZDA ter vzpostavila oskrbo preko avstrijskih, madžarskih in čeških plinovodov. Evropska komisija je ob tem poudarila, da je Evropa pripravljena na prilagoditev in da bo večina držav uspela nadomestiti ruski plin z utekočinjenim zemeljskim plinom (UZP) ter drugimi alternativami.
Ficov obisk pri ruskem predsedniku Vladimirju Putinu prejšnji mesec, kjer je razpravljal o dobavi plina, je sprožil ostre odzive. Zelenski je Fica obtožil sodelovanja z Moskvo in financiranja ruske vojne. Ukrajinski predsednik je tudi opozoril, da Slovaška odpira “drugo energetsko fronto” proti Ukrajini, kar bi lahko oslabilo prizadevanja države v vojni z Rusijo.
Poljska, ki je ustavitev tranzita označila za zmago proti Rusiji, je napovedala povečanje izvoza energije v Ukrajino, da bi nadomestila morebitne izgube, ki bi jih povzročila Slovaška. Moldavija je zaradi pričakovanega pomanjkanja plina že razglasila izredne razmere.
Portal24; Foto: Evropska unija/Wikimedia Commons