Skrito arheološko bogastvo: Z droni odkrili 3000 let staro trdnjavo
Raziskovalci so s pomočjo napredne tehnologije brezpilotnih letal v gorah južnega Kavkaza odkrili izjemno veliko, 3000 let staro trdnjavo. Območje, ki leži na prehodu med Evropo in Azijo, je že dolgo znano po bogati zgodovini in arheoloških odkritjih, najnovejša odkritja pa odpirajo popolnoma nove razsežnosti razumevanja preteklosti.
Leta 2018 so raziskovalci med raziskovanjem območja opazili utrjen rt, ki je bil umeščen med dvema globokima soteskama. Prvotne ocene so kazale na ruševine starodavnih kamnitih struktur, vendar se je hitro izkazalo, da je obseg trdnjave prevelik za natančno kartiranje zgolj s terenskim delom. Zato so se obrnili na uporabo brezpilotnih letal, kar je omogočilo podroben pregled območja iz zraka.
Digitalna rekonstrukcija z droni
Ekipa raziskovalcev z Univerze Cranfield je za kartiranje uporabila več kot 11.000 posnetkov, ki so jih droni zajeli iz različnih zornih kotov. S kombinacijo napredne programske opreme so ustvarili natančne digitalne modele nadmorske višine in ortofoto posnetke, ki omogočajo pregled mesta, kot bi ga gledali iz ptičje perspektive. Podatki so razkrili, da je trdnjava Dmanisis Gora precej večja, kot so prvotno domnevali – njene utrdbe, grobovi, kamnite strukture in poljski sistemi pokrivajo površino, ki je več kot 40-krat večja od prvotnih ocen.
Raziskovalci so ugotovitve objavili v prestižni reviji Antiquity, kjer so podrobno predstavili velikost in strukturo trdnjave. Zunanje stene so merile več kot pol milje v dolžino, medtem ko je notranja trdnjava obsegala več plasti zaščitnih zidov, izdelanih iz grobih balvanov in malte. Debelina zidov, ki je dosegala šest metrov, priča o tehnični spretnosti in strateški pomembnosti tega območja.
Arheološke raziskave in odkritja
Uporaba dronov je raziskovalcem omogočila podroben vpogled v razvoj starodavne naselbine. Primerjava novih fotografij z vohunskimi satelitskimi posnetki iz obdobja hladne vojne, katerih tajnost je bila umaknjena leta 2013, je razkrila, kako se je območje spreminjalo skozi stoletja.
Raziskovalci verjamejo, da so bile utrdbe uporabljene za zaščito prebivalstva, ki je živelo v notranji trdnjavi, medtem ko so se zunanja območja verjetno uporabljala za sezonske dejavnosti, kot so kmetijstvo in paša živine. Manjša količina najdenih artefaktov v teh zunanjih območjih nakazuje, da niso bila stalno naseljena.
Arheološka ekipa trenutno raziskuje številne plasti najdišča, pri čemer pričakujejo odkritje desettisočev artefaktov, kot so keramične črepinje, živalske kosti in drugi predmeti, ki lahko osvetlijo življenje ljudi v poznobronastem in zgodnježeleznodobnem obdobju.
Dmanisis Gora je pomembna ne le za južni Kavkaz, temveč tudi za razumevanje širših kulturnih in gospodarskih procesov v Evraziji v poznem bronastem in zgodnjem železnodobnem obdobju. Po mnenju raziskovalcev bi lahko to območje osvetlilo, kako so se mobilne pastoralne skupine vključile v razvoj večjih naselbin in kako so prilagajale svoje življenje v času hitrih sprememb.
Delo na najdišču se nadaljuje, saj raziskovalci upajo, da bodo odkrili še več sledi, ki bi pomagale rekonstruirati zgodovino tega izjemnega kraja. Preučujejo vse od gostote prebivalstva in intenzivnosti dejavnosti do premikov živine in širših sprememb v pokrajini.
Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna