Skozi BiH je od leta 2018 šlo več kot 140.000 nezakonitih migrantov

V Bosni in Hercegovini se že od leta 2018 soočajo z izzivi, ki jih prinašajo nezakonite migracije. Po uradnih podatkih je bilo v tem obdobju evidentiranih več kot 140.000 ilegalnih migrantov, ki so državo uporabili kot tranzitno območje na poti proti zahodni Evropi. Direktor službe za tujce, Žarko Laketa, je potrdil te številke in poudaril, da med nezakonitimi migranti prevladujejo državljani Afganistana, Pakistana, Iraka, Sirije in Bangladeša.

Laketa je v pogovoru za lokalne medije izpostavil, da so nezakonite migracije trenutno pod nadzorom, kar je rezultat intenzivnega spremljanja stanja v centrih za začasno nastanitev migrantov. Ti centri se nahajajo predvsem v okolici Sarajeva in v Unsko-sanski županiji, kjer je poleti bivalo do 1500 ljudi. Po podatkih Mednarodne organizacije za migracije (IOM) pa se večina migrantov v Bosni in Hercegovini zadržuje največ en mesec, saj je njihov glavni cilj prečkati mejo s Hrvaško in nadaljevati pot proti zahodu.

Kljub tem prizadevanjem pa ostajajo težave. Po raziskavi, ki jo je opravila IOM, je več kot 70 odstotkov anketiranih migrantov priznalo, da so vsaj enkrat neuspešno poskušali prečkati mejo in jih je pri tem ustavila policija. Laketa je poudaril, da Bosna in Hercegovina zdaj v celoti izpolnjuje svoje obveznosti iz sporazuma o ponovnem sprejemu migrantov, sklenjenega z drugimi državami. Letos je država nazaj sprejela 1800 migrantov, ki so poskušali prečkati mejo s sosednjimi državami, hkrati pa je bilo izgnanih 1.766 tujih državljanov, od katerih so za štiri ugotovili, da ogrožajo nacionalno varnost.

[Vir: HRT]; Portal24; Foto: Demokracije