Širjenje slinavke in parkljevke na Slovaškem in Madžarskem povzroča zaskrbljenost tudi v Sloveniji

Slovaška in Madžarska se soočata z novimi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP), kar je sprožilo ostre ukrepe za zajezitev širjenja bolezni. Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je zaradi poslabšanja razmer sprejela dodatne omejitve pri vnosu živali iz obeh držav.

Na Slovaškem so razmere tako resne, da je država včeraj, 25. marca, razglasila izredno stanje na celotnem ozemlju. Kot so sporočili z UVHVVR, so “zaradi širjenja SIP prepovedani premiki dovzetnih živali iz države, v in znotraj nje. Rejci morajo dosledno izvajati biovarnostne ukrepe, prepovedano je vsakršno zbiranje dovzetnih živali.” Pojav bolezni je že povzročil veliko gospodarsko škodo, rejci pa so pod strogim nadzorom, da bi preprečili nadaljnje širjenje.

Na Madžarskem, kjer so SIP prvič potrdili v začetku marca, so zdaj zaznali nov izbruh v veliki reji goveda, 40 kilometrov od prvotnega žarišča. “Desetkilometrski pas območja z omejitvami sega v Avstrijo,” so še dodali pri UVHVVR. Zaradi tega je uprava odredila “prepoved vnosa vseh pošiljk dovzetnih živali (goveda, drobnice, prašičev, divjih prežvekovalcev in ostalih dovzetnih vrst) z Madžarske.” Prepoved premikov živali s Slovaške v Slovenijo pa velja že od 21. marca.

Poziv k povečani previdnosti

UVHVVR slovenske rejce poziva k povečani previdnosti: “Dosledno izvajajte biovarnostne ukrepe (uporaba zaščitne obleke in obutve, karantena, čiščenje in razkuževanje prevoznih sredstev, preprečevanje dostopa v hlev nepooblaščenim osebam), ki so ključni za preprečevanje vnosa bolezni tako v državo kot rejo.” Rejcem svetujejo tudi, naj pozorno spremljajo zdravje svojih živali in nemudoma prijavijo veterinarju znake, kot so povišana telesna temperatura, izguba apetita, slinjenje ali mehurji v ustih, na vimenu ali parkljih.

Slinavka in parkljevka je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki prizadene govedo, prašiče, ovce, koze in druge parkljaste živali. Pojav bolezni močno vpliva na živinorejo ter regionalno in mednarodno trgovino, kar prinaša resne ekonomske posledice.

Na morebiten izbruh se pristojni pripravljajo tudi v Sloveniji. Danes, se bo sestalo Državno središče za nadzor bolezni, ki bo skupaj s predstavniki Uprave za zaščito in reševanje ter Civilne zaščite ocenilo pripravljenost države na morebiten izbruh SIP.

Portal24; Foto: Pexels