Se bo RTV-prispevek po novem usklajeval z inflacijo?

Ministrstvo za kulturo je v ponedeljek, 19. maja 2025, v javno obravnavo posredovalo predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki prinaša pomembne spremembe v financiranju in upravljanju javnega zavoda.

Ključna novost je usklajevanje RTV-prispevka z letno inflacijo, kar naj bi zagotovilo stabilnejše financiranje RTVS. Predlog določa tudi način financiranja manjšinskih programov in krepi vlogo finančnega odbora pri nadzoru nad upravo. Pripombe na predlog je mogoče podati do 1. junija 2025.

Usklajevanje RTV-prispevka z inflacijo

Po predlogu novele zakona se bo RTV-prispevek, ki ga plačujejo gospodinjstva in pravne osebe, vsako leto prilagajal stopnji inflacije. S tem želi ministrstvo zagotoviti, da prihodki RTVS sledijo rasti življenjskih stroškov, saj se prispevek od leta 2012 ni usklajeval, kar je negativno vplivalo na finančno stanje zavoda.

Po navedbah ministrstva je usklajevanje nujno za ohranjanje kakovosti javne službe, ki jo RTVS zagotavlja. Svet RTV Slovenija je že pred tem pozval vlado, naj zagotovi dodatnih 8,5 milijona evrov za stabilno delovanje, kar kaže na zaostreno finančno situacijo zavoda.

Financiranje manjšinskih programov

Predlog novele posebno pozornost namenja financiranju narodnostnih programov, ki so pomemben del poslanstva RTVS. Po novem se bo del teh programov financiral iz državnega proračuna, natančneje iz sredstev Urada za narodnosti. Letni znesek financiranja bo znašal osem odstotkov zbranega RTV-prispevka iz preteklega leta.

Ta ukrep naj bi razbremenil proračun RTVS in omogočil bolj ciljno usmerjeno podporo programom, namenjenim italijanski in madžarski narodni skupnosti ter drugim manjšinam. Poleg tega novela natančneje opredeljuje glasbeno produkcijo, ki vključuje delovanje simfoničnega orkestra, Big Banda RTVS, otroškega in mladinskega pevskega zbora ter založniškega oddelka, ki prispevajo k promociji slovenske kulture.

Okrepljen nadzor finančnega odbora

Pomembna novost predloga je razširitev pristojnosti finančnega odbora, ki bo imel večjo vlogo pri nadzoru nad upravo RTVS. Odbor bo odgovoren za potrjevanje cenikov in nadomestil za tržne dejavnosti, kot je izposojanje arhivskega gradiva, ter za nadzor finančnega poslovanja in trženja.

S tem želi ministrstvo povečati preglednost in učinkovitost upravljanja javnega zavoda. Finančni odbor bo deloval ločeno od sveta RTVS, kar naj bi zagotovilo neodvisnost pri sprejemanju odločitev, povezanih z ekonomiko in trženjem.

Miha D. Kovač

Portal24; Foto: Portal24/Edvard Kadič]