Rusija za napade na Ukrajino uporablja cenena brezpilotna letala

Rusija je v svojih napadih dolgega dometa na Ukrajino začela uporabljati nova, poceni brezpilotna letala. Ta brezpilotna letala, ki so namenjena prepoznavanju zračne obrambe, beleženju škode in služenju kot vabe, so bila vključena v napade, je po poročanju Forbsa povedal ukrajinski vojaški uradnik.

Dve novi vrsti brezpilotnih letal sta bili uporabljeni v petih napadih v zadnjih dveh do treh tednih, vključno z napadom v četrtek ponoči. Po besedah uradnika so ta letala izdelana iz materialov, kot sta penasta plastika in vezan les.

Eden od modelov drona je opremljen s kamero in SIM kartico ukrajinskega mobilnega telefona, kar omogoča pošiljanje slik ruski vojski. Andrij Černjak, tiskovni predstavnik vojaške obveščevalne agencije, je pojasnil, da s tem Rusija skuša ugotoviti, kje se nahajajo ukrajinske mobilne skupine in protizračna obramba.

Prilagoditev taktike

To kaže na ruska prizadevanja za prilagoditev taktike in preizkušanje nove tehnologije za pridobitev prednosti med vsakodnevnimi napadi na ukrajinska mesta in infrastrukturo. Iransko zasnovana brezpilotna letala Shahed, ki letijo do cilja in eksplodirajo ob trku, so že stalnica ruskih napadov od začetka invazije februarja 2022.

Ukrajina, ki že od marca poziva Zahod, naj zagotovi več zračne obrambe za zaščito svojih energetskih objektov, si zelo prizadeva skriti lokacije svojih sistemov zračne obrambe. Nova ruska brezpilotna letala s kamerami ne nosijo eksploziva, vendar so podobna dronom Shahed in letijo skupaj z njimi, je pojasnil Černjak. Druga nova vrsta brezpilotnih letal se uporablja kot vaba in vsebuje malo ali nič eksploziva.

Poceni in učinkovita tehnologija

Ta brezpilotna letala so kljub svoji cenenosti učinkovita, saj lahko letijo na višini do 1000 metrov, kar presega doseg mitraljezov in avtomatskih pušk. Stroški izdelave enega takega drona naj bi znašali približno 10.000 dolarjev, kar je bistveno manj kot stroški izstrelkov zračne obrambe.

Ruska invazija na Ukrajino je postala poligon za testiranje brezpilotnih tehnologij. Obe strani v veliki meri uporabljata jurišna in izvidniška brezpilotna letala. Kijev je povečal domačo proizvodnjo brezpilotnih letal, da bi izenačil svoje udarne zmogljivosti z Moskvo, pri čemer izvaja napade na ruske cilje, vključno z rafinerijami nafte.

Rusija trdi, da njeni zračni napadi služijo za vojaško degradacijo Ukrajine, medtem ko Ukrajina navaja, da so ti napadi povzročili hudo škodo na civilni infrastrukturi in povzročili nove civilne žrtve. Ruske čete trenutno zasedajo približno 18 odstotkov ukrajinskega ozemlja in postopoma napredujejo na vzhodu, pri čemer se frontna črta razteza na tisoč kilometrov.

[Vir: Index]; Portal24; Foto: Freepik