Rusija je zaradi dela za Navalnijevo protikorupcijsko skupino zaprla štiri novinarje
Rusko sodišče je štiri novinarje, in sicer Antonino Favorskajo, Konstantina Gabova, Sergeja Karelina in Artjoma Krigerja obsodilo na pet let in pol zapora zaradi domnevnega sodelovanja s protikorupcijsko fundacijo, ki jo je ustanovil pokojni opozicijski voditelj Aleksej Navalni. Novinarji, ki so vztrajali pri svoji nedolžnosti, so bili obtoženi ekstremizma, ker so delali za skupino, ki jo je ruska oblast leta 2021 označila za ekstremistično in prepovedala, navaja The Guardian. Sojenje, ki je potekalo za zaprtimi vrati, je del širšega zatiranja svobode govora in nestrinjanja v Rusiji, ki se je še okrepilo po začetku vojaške operacije v Ukrajini februarja 2022.
Favorskaja in Kriger sta bila povezana z neodvisno rusko medijsko hišo Sota Vision, ki poroča o protestih in političnih sojenjih. Gabov, samostojni producent, je sodeloval z več mediji, vključno z Reutersom, medtem ko je Karelin, samostojni video novinar, delal za zahodne medije, kot je Associated Press. Vsi štirje so trdili, da so bili preganjani zaradi opravljanja svojega novinarskega dela, ne zaradi kakršnih koli nezakonitih dejavnosti. Favorskaja je na primer izjavila, da je bila kaznovana zaradi članka o zlorabah, s katerimi se je soočal Navalni v zaporu, in zaradi pomoči pri organizaciji njegovega pogreba po njegovi smrti februarja 2024.
Rusija je zaprla štiri novinarje zaradi domnevnih povezav s protikorupcijsko skupino Alekseja Navalnega
Aleksej Navalni, najvidnejši kritik predsednika Vladimirja Putina, je bil znan po svojem boju proti korupciji v ruskih uradniških krogih. Umrl je v arktični kazenski koloniji, kjer je prestajal 19-letno kazen zaradi obtožb, ki jih je označil za politično motivirane. Njegova protikorupcijska fundacija je bila tarča oblasti, ki so jo označile za ekstremistično, kar je omogočilo pregon vseh, povezanih z njo. Po mnenju kritikova ta poteza odraža prizadevanja Kremlja, da utiša opozicijo in neodvisne medije.
Gabov je v svoji sklepni izjavi za sodišče, ki jo je objavil neodvisni časopis Novaya Gazeta, poudaril, da obtožbe zoper njega niso podprte z dokazi. »Popolnoma dobro razumem, v kakšni državi živim. Rusija skozi zgodovino ni bila drugačna,« je dejal in dodal, da oblasti neodvisno novinarstvo enačijo z ekstremizmom. Podporniki novinarjev so se zbrali pred sodiščem, kjer so po razglasitvi sodbe vzklikali in ploskali, ko so obsojence odpeljali iz dvorane.
Odvetniki novinarjev so napovedali pritožbo na sodbo, ki jo je odvetnica Jelena Šeremetjeva označila za nezakonito. »Poklic novinarja ni ekstremizem,« je poudarila Irina Biryukova, še ena odvetnica, in dodala, da v primeru ni dokazov o kaznivih dejanjih. Ruska organizacija za človekove pravice Memorial je vse štiri novinarje uvrstila med politične zapornike, kar poudarja širši trend zatiranja svobode izražanja v državi. Po podatkih Memoriala je v Rusiji zaprtih več kot 900 političnih zapornikov, kar odraža vse večjo represijo nad kritiki oblasti.
Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna