Romana Tomc: Slovenska vlada ne razume pomena strateškega pridobivanja resorjev

Slovenska evropska poslanka iz SDS/EPP, Romana Tomc, je komentirala nedavne zahteve Italije in Češke za pomembne resorje v novi Evropski komisiji. Po njenem mnenju se v državah, kjer dobro razumejo delovanje Evropske unije in kjer je cilj nacionalne politike doseganje največjih koristi za državo, izbor kandidata za komisarja izvede s skupno odločitvijo vladnih in nevladnih strank.

V državah, kjer razumejo delovanje Evropske unije in kjer je prvi cilj nacionalne politike doseganje največje koristi za državo, je izbor kandidata za komisarja rezultat skupne odločitve vladnih in nevladnih strank.

“Tiste vlade, ki vedo, kako pomemben je ta položaj za državo, se najprej pogajajo za resor,” je izpostavila Tomc. Po njenem mnenju žal vlada Roberta Goloba ni na tej ravni. Opozorila je, da aktualna vlada kandidata določi sama, brez sodelovanja opozicije in brez upoštevanja volilnega rezultata na evropskih volitvah.

Žal vlada Roberta Goloba ni na tej ravni. Kandidata določi sama, brez sodelovanja opozicije in brez upoštevanja volilnega rezultata na EU volitvah. Vlada ne cilja na resor, ampak na ime.

Romana Tomc je poudarila, da bi se vlada morala osredotočiti na pridobivanje pomembnih resorjev, ki so ključni za interese države, namesto da bi se osredotočala na izbiro imen. “Spremljam pogajanja znotraj EU institucij, kjer ki si vlade z vsemi močmi prizadevajo, da bi dobile področja, ki so za njih pomembna. Upam, da zaradi neaktivnosti vlade ne bomo dobili resorja samo zato, ker za druge ne bo zanimiv. To bi bila spet izgubljena priložnost za Slovenijo,” je dejala Tomc.

Spomnimo…

Boj za velike resorje: Italija in Češka pritisnili na Evropsko Komisijo

Italija in Češka sta izrazili zahtevo, da njuni komisarji prevzamejo pomembne resorje v novi Evropski komisiji, kar odraža prepričanje, da bi morale zmage konservativcev na evropskih volitvah vplivati na sestavo nove izvršne oblasti EU. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se tako sooča z večjimi izzivi pri sestavljanju seznama komisarjev, saj konservativne vlade za svoje kandidate zahtevajo ključne vloge.

Po besedah političnega analitika Johannesa Greubela iz Centra za evropsko politiko bodo komisarji iz držav članic tokrat bolj raznoliki glede političnih mnenj, z več desničarji v resorjih, kar bo prineslo novo dinamiko v delovanje Evropske komisije… več tukaj.

Za pomembno vlogo v Evropski komisiji pritiska tudi grški premier

Grški premier Kyriakos Mitsotakis je neomajen, da mora njegova država dobiti zelo pomembno nalogo, ko bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen sestavljala svojo ekipo. Mitsotakis, ki je pri zagotovitvi drugega mandata von der Leyenove odigral ključno vlogo, izraža prepričanje, da bi Grčija morala imeti pomemben portfelj.

“Vsekakor bi si želel portfelja, ki bi po eni strani poudarjal gospodarski napredek Grčije, pa tudi nekakšen strateški položaj Grčije na jugovzhodnem boku Evrope in Nata,” je Mitsotakis povedal za POLITICO v intervjuju v dvorcu Maximos, uradni rezidenci grškega voditelja v Atenah.

Premierka von der Leyen je že nakazala, da Grčija zasluži pomembno vlogo v novi komisiji, kar dodatno krepi Mitsotakisove možnosti za dosego cilja. Grčija upa, da bo pridobila portfelj, ki bo priznal njen gospodarski napredek in strateško pomembnost v regiji.

Portal24; Foto: