Rekordno leto za Slovensko vojsko: Uspehi, ki utrjujejo prihodnost

Slovenska vojska se je v letu 2024 soočila s številnimi izzivi, vendar tudi dosegla izjemne rezultate na področju kadrovskega popolnjevanja. Skupni obseg Slovenske vojske je dosegel 7332 pripadnic in pripadnikov, kar je za 197 več kot konec leta 2023. Tako je že na današnji dan presegla predvideno številčno stanje za leto 2024, ki je znašalo 7250 pripadnic in pripadnikov, za kar 82 članov.

Skupni obseg Slovenske vojske vključuje stalno sestavo, prostovoljno pogodbeno rezervo, vojaške uslužbence in civilne osebe, ki so del sistema. Ministrstvo za obrambo je skupaj z vodstvom Slovenske vojske v zadnjih letih intenzivno delalo na promociji vojaškega poklica, kar je omogočilo preboj na področju zaposlovanja. Poleg modernizacije je bilo prav kadrovsko popolnjevanje eden ključnih projektov ministrstva. Veliko pozornosti so namenili odpravi birokratskih ovir in pripravi novih normativnih rešitev za privabljanje ter ohranjanje kadrov. Cilj ministrstva je vzpostaviti vojaški poklic kot spoštovano in privlačno izbiro za mlade, ki ponuja široke poklicne možnosti in ustrezno nagrajevanje.

Leto 2024 se ponaša z rekordnimi rezultati. V stalni sestavi so zaposlili 345 novih pripadnic in pripadnikov, kar je 21 več kot leto prej. Prav tako so uspešno povečali število pogodbenih rezervistov. Konec leta 2023 jih je bilo 888, letos pa so s podpisom 268 novih pogodb dosegli skupno število 1086 pogodbenih rezervistov. Pomemben doprinos k povečanju zmogljivosti je imelo tudi prostovoljno služenje vojaškega roka. Število uspešno zaključenih programov se je povečalo z 233 udeležencev v letu 2023 na 273 v letu 2024. Kar 150 teh udeležencev se je nato odločilo za poklicno kariero v Slovenski vojski.

Ključna vloga štipendij in vojaških taborov

Ministrstvo za obrambo je letos dodatno okrepilo štipendijsko politiko. Zaposlili so 42 novih pripadnikov izmed štipendistov, medtem ko je trenutno v sistemu štipendiranja vključenih 551 mladih. Samo v letu 2024 so podelili 258 novih štipendij za srednješolsko in visokošolsko izobraževanje. Poleg tega so priljubljeni vojaški tabori privabili rekordno število udeležencev – kar 1059 mladih, kar dokazuje, da promocija vojaškega poklica uspešno dosega svojo ciljno publiko.

Poleg rednih pripadnikov se je povečalo tudi število novih častnikov, saj so letos izšolali 42 častnikov, kar je skoraj dvakrat več kot lani. Hkrati se uspešno nadaljuje usposabljanje vojaških pilotov. Trenutno se za ta poklic izobražuje 43 kandidatov, ki bodo po končanem izobraževanju upravljali z najnovejšimi zračnimi plovili Slovenske vojske.

Ministrstvo za obrambo izpostavlja, da so dosežki na področju kadrov posledica sistematičnega dela, izboljšav v zakonodaji in modernizacije procesov. Njihova prizadevanja bodo tudi v prihodnje usmerjena v krepitev vojske kot stebra nacionalne varnosti. Prav tako načrtujejo nadaljnje spodbujanje zanimanja za vojaški poklic, štipendiranje mladih ter širjenje promocijskih aktivnosti. Popolnjevanje kadrov v Slovenski vojski tako ostaja ena izmed ključnih prioritet ministrstva, ki je v letu 2024 dokazalo svojo učinkovitost in predanost krepitvi obrambne sposobnosti države.

Portal24; Foto: SV RS