Putin odstavil dolgoletnega zaveznika in obrambnega ministra Šojguja

V presenetljivem razvoju dogodkov je ruski predsednik Vladimir Putin odstavil svojega dolgoletnega zaveznika in obrambnega ministra Sergeja Šojguja, ki je na tem položaju služil od leta 2012. Kremelj je sporočil, da bo Šojgu prevzel novo vlogo, in sicer kot sekretar ruskega varnostnega sveta, zamenjal pa ga bo podpredsednik vlade Andrej Belousov, ekonomist z malo vojaškimi izkušnjami.

Šojgu, star 68 let, je bil ključna figura v ruskih vojaških operacijah, vključno z vojno z Ukrajino, in je tesno povezan s Putinom, ki ga je pogosto vabil na ribolov v rodno Sibirijo. Njegova zamenjava z Belousovom, ki je prej služil kot minister za gospodarski razvoj in kasneje kot Putinov pomočnik, nakazuje premik v strategiji Kremlja, saj si Putin očitno prizadeva bolje uskladiti rusko gospodarstvo z vojnimi napori.

V luči zadnjih dogodkov, kjer je Jevgenij Prigožin, vodja Wagnerjevih plačancev, kritiziral Šojgujevo vojaško strategijo in ga javno imenoval za “smetarja” in “klovna”, je ta poteza Kremlja morda namenjena tudi stabilizaciji razmer v vrhu ruske vojske. Prigožin, ki je nedavno umrl v letalski nesreči, je s svojimi zvočnimi sporočili povzročil precejšnje razburjenje. Kremelj zanika kakršnokoli vpletenost v njegovo smrt.

Pomembnost

Šojgujeva nova vloga kot sekretarja Varnostnega sveta, kjer bo nadomestil Nikolaja Patruševa, kaže na njegovo nespremenjeno pomembnost v Putinovih očeh. Ta poteza mu omogoča, da ostane v jedru ruske oblasti, čeprav je izgubil obrambni resor.

Belousov, opisan kot “trdovratni zagovornik države” in blizu Ruski pravoslavni cerkvi, bo kot obrambni minister verjetno prinesel nov pristop k upravljanju vojaških izdatkov. Dmitrij Peskov, tiskovni predstavnik Kremlja, je poudaril, da bo Belousovova inovativnost ključna v novem položaju, saj Rusija povečuje delež BDP, namenjenega vojaškim izdatkom, v duhu Sovjetske zveze sredi 80. let.

Ruski analitiki in mediji, kot je neodvisna spletna stran The Bell, so Belousovo imenovanje opisali kot presenetljivo, vendar potrebno za doseganje boljše usklajenosti med vojnimi operacijami in gospodarskimi potrebami države. Rusija se sooča z gospodarskimi izzivi, povezanimi z dolgotrajno vojno in sankcijami, zaradi česar je upravljanje obrambnih izdatkov postalo še bolj ključnega pomena.

Napoved te spremembe prihaja tudi po nedavni Putinovi zmagi na “volitvah”, kjer je osvojil 87 odstotkov glasov, kar je njegov peti mandat kot predsednik.

[Vir: BBC]; Portal24; Foto: Zajem zaslona