Prvi F-16 prispeli v Ukrajino, Putin že grozi
Prva bojna letala F-16 so prispela v Ukrajino in začela leteti nad ukrajinskim nebom. Te okrepitve so nujno potrebne za okrepitev trenutne ukrajinske flote letal iz sovjetskega obdobja, ki se vse težje spopada s pritiski na bojišču.
Avgusta 2023 je predsednik Združenih držav Joe Biden odobril napotitev rabljenih F-16 v Ukrajino. Čeprav ZDA ne bodo zagotovile nobenega svojega letala, so Belgija, Danska, Nizozemska in Norveška obljubile, da bodo Ukrajini v naslednjih mesecih dobavile več kot 60 letal. Čeprav ruske pridobitve na bojišču v zadnjem času niso velike, Rusi vseeno napredujejo. F-16 bo bistveno okrepil vojaško moč Ukrajine, predvsem z nadgradnjo zračne obrambe. Kljub temu analitiki opozarjajo, da ta letala sama po sebi ne bodo obrnila toka vojne.
Kako bo F-16 spremenil vojskovanje?
Federico Borsari iz Centra za analizo evropske politike v Washingtonu meni, da bodo F-16 imeli tri ključne naloge. Prva naloga bo prestrezanje ruskih raket in brezpilotnih letal, ki neusmiljeno bombardirajo Ukrajino. Druga naloga bo zatiranje sovražnih sistemov zračne obrambe. Tretja naloga bo napadanje ruskih vojaških položajev in skladišč streliva z raketami zrak-zemlja.
F-16 lahko nosijo križarske rakete Storm Shadow, ki jih je dobavilo Združeno kraljestvo, z dosegom več kot 250 kilometrov. To bi Ukrajincem omogočilo napade na cilje znotraj Rusije. Poleg tega bi lahko letala nosila rakete zrak-zrak dolgega dosega, kar bi predstavljalo veliko grožnjo ruskim bombnikom in lovskim letalom. Napredni radarji na F-16 bodo ukrajinskim pilotom omogočili natančno določanje tarč dlje kot s trenutnimi letali MiG-29, Su-27 in Su-24.
Podpora premikom ukrajinskih vojakov na frontnih črtah v kopenskih napadih bi lahko bila preveč tvegana za F-16, saj imajo Rusi sofisticirane sisteme zračne obrambe. Kljub temu bi lahko prisotnost lovskih letal imela psihološki učinek na ruske pilote in dvignila moralo ukrajinskim vojakom.
Izzivi za Ukrajino
Marina Miron z oddelka za obrambne študije na King’s College London izpostavlja številne izzive, s katerimi se bo Ukrajina soočila pri uporabi F-16. Usposabljanje ukrajinskih pilotov, ki bo trajalo devet mesecev, je zelo kratko v primerjavi z običajnim triletnim tečajem za zahodne pilote. Zaradi tega piloti verjetno ne bodo dovolj dobro usposobljeni in se bodo soočili s številnimi izzivi.
F-16 zahtevajo tudi veliko število podpornega osebja, kot so kvalificirani inženirji za vzdrževanje, nakladalci streliva, obveščevalni analitiki in ekipe za odzivanje na nujne primere. Ukrajina bo morala vzpostaviti mrežo radarskih postaj, hangarjev, dobavo rezervnih delov in sisteme za oskrbo z gorivom.
Reakcija Rusije
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da F-16 ne bo “čarobna tableta”, ki bi spremenila potek konflikta. Dodal je, da so ruske oblasti že ponudile nagrade vojakom, ki uničijo F-16. Kremeljske sile bodo verjetno poskušale uničiti F-16 na tleh z raketami dolgega dosega.
Ukrajinci bodo morali F-16 parkirati v trdnih hangarjih, jih razporediti med različne lokacije in biti pripravljeni na hiter vzlet v primeru opozorila o zračnem napadu. Ukrajina je izjavila, da bo morda nekaj bojnih letal obdržala v tujih bazah, da bi jih zaščitila pred ruskimi napadi. To je sprožilo oster odziv ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je posvaril, da bi bilo vsako zahodno zračno oporišče, kjer so ukrajinska bojna letala, “legitimna tarča” za ruske sile.
V zraku se bodo ukrajinski F-16 soočili z močnimi ruskimi mobilnimi raketnimi sistemi zemlja-zrak S-300 in S-400, ki lahko ciljajo na več letal hkrati. Ruska vojska ima tudi nekaj sto delujočih bojnih letal in sofisticirane radarje za nadzor zraka. Rusko lovsko letalo Su-35 bo ena največjih groženj za F-16, saj ima radar dolgega dosega, ki mu omogoča sledenje in napad na do osem ciljev hkrati na širokem območju.
Zaščita F-16 v Ukrajini
Ukrajina ima močne zmogljivosti za zaščito svojih letališč z zračno obrambo, meni ukrajinski letalski strokovnjak Anatolij Hrapčinski. Od začetka vojne si je Rusija prizadevala zadeti ukrajinska letališča, vendar so bili v tem precej neuspešni.
Hrapčinski trdi, da bo F-16 bistveno povečal sposobnost ukrajinskih zračnih sil za zaščito zračnega prostora pred ruskimi napadi in povečal domet, ki ga lahko Ukrajina napade na strateške cilje v Rusiji. “Z nakupom letal F-16 bomo lahko rešili vrsto problemov, ki trenutno pestijo Ukrajino, vključno z množičnimi ruskimi raketnimi napadi in uporabo vodenih letalskih bomb,” pravi Hrapčinski.
Prvi prihod F-16 v Ukrajino predstavlja pomembno okrepitev ukrajinskih zračnih sil. Čeprav bodo letala bistveno izboljšala zračno obrambo in napadalne sposobnosti Ukrajine, analitiki opozarjajo, da sami po sebi ne bodo spremenili toka vojne. Izzivi, s katerimi se bo Ukrajina soočila pri uporabi teh letal, so številni, vendar pa z ustrezno podporo in infrastrukturo lahko F-16 igrajo ključno vlogo v ukrajinski obrambi pred rusko agresijo.
[Vir: Index]; Portal24; Foto: Pixabay