Na ministrstvu za naravne vire in prostor poteka ustna obravnava v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice, ki vključuje tudi gradnjo podzemne parkirne hiše. Tej nasprotujejo tudi protestniki, ki so se zjutraj zbrali pred ministrstvom in jih pozvali, naj spoštujejo zakone ter ustavijo postopek.
[STA] – Mestni svetnik liste Glas za otroke in družine Aleš Primc je na shodu za zaščito stare Ljubljane uradnike ministrstva pozval, naj spoštujejo zakone in ne ukazov ljubljanskega župana Zorana Jankovića. “Če boste spoštovali vse zakone ne morete narediti ničesar drugega, kot zavreči nezakonito vlogo za gradbeno dovoljenje in takoj ustaviti postopek,” meni.
Primc je prepričan, da bi gradnja podzemne parkirne hiše ogrozila kulturno in versko dediščino tega dela stare Ljubljane, med ogroženimi objekti pa so ljubljanska stolnica, Plečnikove tržnice, bogoslovno semenišče in arheološke znamenitosti na tem območju. Dodal je, da je geološka in hidrološka občutljivost terena v tem delu velika, parkirna hiša pa bi po njegovih besedah spremenila podvodne tokove in povzročila premikanje tal.
Ocenil je, da je današnja ustna obravnava nezakonita in da jo sploh ne bi smelo biti. So se je pa želeli udeležiti tudi predstavniki javnosti, a so jim z ministrstva predhodno sporočili, da bo prostora le za osem ljudi. Primc naj bi jih pozval, naj zagotovijo večjo dvorano in s tem javnost postopka. Kasneje se sicer zaradi velikega števila pooblaščencev stranskih udeležencev obravnave ni mogel udeležiti nihče od protestnikov, so pa v dvorano dovolili dvema novinarkama.
Zapleti
Do prvega zapleta je prišlo že v preddverju ministrstva, ker so predstavnike Mestne občine Ljubljana v sejno dvorano spustili prej kot predstavnike stranskih udeležencev, ki so prišli prej in gradnji nasprotujejo. Odvetnica Helena Potisek Krajnc, ki zastopa Nadškofijo Ljubljana, Stolni kapitelj Ljubljana in Stolno župnijo Ljubljana, je ocenila, da s tem kršijo načelo enakovredne obravnave.
Meni, da so v postopku izdaje gradbenega dovoljenja pristojni organi storili kup postopkovnih nepravilnosti in da če bodo ravnali v skladu s pravili stroke, v tem primeru “nikoli ne bo izdano gradbeno dovoljenje”.
Marinka Kurilić iz civilne iniciative Tržnice ne damo je dejala, da gradnji garažne hiše nasprotujejo zaradi stanja zemljine in podzemnih voda. “Imamo izkušnje s Kongresnim trgom, kjer celo območje drsi proti Ljubljanici, sosednje stavbe so razpokane in jih poplavlja,” je opozorila.
Ministrstvo je status stranskega udeleženca v postopku priznalo lastnikom in solastnikom sosednjih nepremičnin, to so Nadškofija Ljubljana, Stolni kapitelj Ljubljana, javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice ter Stolna župnija Ljubljana, civilni iniciativi Tržnice ne damo in nevladni okoljski organizaciji Alpe Adria Green.
Že pred začetkom obravnave je odvetnik Klemen Golob, ki zastopa organizacijo Alpe Adria Green, pozval vodjo razprave Pavlino Tsigarida in vodjo postopka Sandija Rutarja, naj obravnavo vodita zakonito. Rutar je namreč v dvorano spustil le toliko pooblaščencev stranskih udeležencev, kot je bilo stolov v dvorani, ostali pa so ostali v preddverju.
Predstavitev projekta
Vodja prenove tržnice Angelo Žigon iz podjetja Elea iC je na obravnavi predstavil projekt in poudaril, da je model pokazal, da gradnja ne bo imela vpliva na sosedje objekte. Dodal je, da so opravili arheološke raziskave po celotnem območju, preučili vpliv podtalnice in prilagodili gradnjo.
Goloba je nato zanimalo, zakaj projekcija, ki jo je uporabljal Žigon, ni del spisa. Tsigarida pa je odgovorila, da so jim le želeli predstaviti projekt. “Obnašate se kot predstavnica investitorja,” ji je očital Primc.
Golob je pripravljeno dokumentacijo označil za izjemno pomanjkljivo, predvsem presojo vplivov na okolje. Poudaril je, da je glede na mnenje sodnega izvedenca za gradbeništvo Borisa Korenčana gradnja podzemne garaže do globine več kot 17 metrov zelo tvegan poseg zaradi bližine reke in nivoja podtalnice ter da obstaja velika verjetnost poškodb na okoliških stavbah.
Na shod se je na redni novinarski konferenci odzval tudi Janković in dejal, da imajo v mestnem svetu očitno ljudi, ki se spoznajo na vse. Po njegovih besedah je Primc postal specialist za kanal C0 in zdaj tudi za tržnico. “Manjka samo, da postane specialist za sežigalnico,” je dodal.
Po Jankovićevih besedah so projekt dodelali in se odmaknili od spornih območij. Lokacija garažne hiše pod tržnico pa da je edina možna, če želijo, da lokacija živi in da je tam red.
Garažna hiša v Grajskem hribu, ki jo predlagajo nasprotniki garažne hiše pod tržnico, po njegovih besedah ni cenejša alternativa, poleg tega pa bi bil izhod iz garažne hiše možen samo čez atrije stanovanjskih objektov.
Foto: Pexels/ Bogdan R. Anton