Proračun EU 2025: Parlament zavrača predlagane reze

[Euronews] – Evropski parlament je v sredo zavrnil predlog Sveta EU o zmanjšanju proračuna za leto 2025 za 1,52 milijarde evrov, kar bi vplivalo na ključne programe, kot sta Erasmus+ in Horizon Europe. Vodilni poslanec Victor Negrescu je ob tem poudaril, da je zmanjšanje proračuna nesprejemljivo, saj bi to ogrozilo sposobnost Evropske unije za izpolnjevanje potreb državljanov in financiranje nepredvidenih dogodkov v prihodnjih letih. Negrescu je opozoril, da EU ne sme biti “ujetnik obrestnih mer” in zmanjševati pomembnih programov, da bi pokrila naraščajoče stroške obresti za sredstva za okrevanje po pandemiji.

Plenarno glasovanje v parlamentu je potrdilo stališče poslancev, ki so pozvali k dodatnemu financiranju in ohranili ključne programe nedotaknjene. Naslednji korak so pogajanja o končnem proračunu za leto 2025, ki naj bi se začela 5. novembra s srečanjem predstavnikov Parlamenta, Sveta in Komisije.

Sporna vprašanja med Svetom in Parlamentom

Pogajanja o proračunu bodo napeta, saj Svet EU zagovarja zmanjšanje določenih programov zaradi potreb po finančni disciplini. Péter Banai, madžarski minister, odgovoren za proračunska pogajanja, je poslance opozoril, da Svet ne bo mogel sprejeti vseh sprememb, ki jih predlaga Parlament. Izpostavil je, da mora EU jasno ločiti med “bolj in manj pomembnimi vprašanji”. Medtem ko Parlament poziva k uporabi neporabljenih sredstev iz večletnega finančnega okvira za financiranje potreb državljanov, Svet vztraja pri zmernosti in preudarnosti.

Politična bitka glede financiranja obresti

Ena glavnih točk spora je vprašanje, kako plačati obresti za sredstva za okrevanje po pandemiji, ki so se od leta 2021 močno povečale. Svet zagovarja zmanjšanje programov, medtem ko Parlament zahteva, da se ta sredstva zaščitijo in uporabijo za prihodnje potrebe državljanov. Negrescu je izrazil nasprotovanje varčevalnim ukrepom in opozoril, da morajo biti programi, kot sta Erasmus+ in Horizon Europe, zaščiteni pred proračunskimi rezi.

Komisar za proračun v odstopu Johannes Hahn je priznal, da bo potrebno sodelovanje med Parlamentom, Komisijo in Svetom. Poudaril je, da bodo razprave morale biti osredotočene na programe, kjer se lahko zgodijo prilagoditve, saj je Parlament predlagal številne amandmaje. Hahn je poudaril, da bo treba doseči soglasje do 18. novembra, da bo mogoče proračun sprejeti do konca leta.

Proračunska pogajanja bodo torej ključnega pomena za prihodnje leto, saj bodo določila, kako bo EU lahko financirala svoje programe in obveznosti v vedno bolj nepredvidljivem globalnem okolju.

Portal24; Foto: Pixabay