Prometni kaos na cestah: AVP deli vodo in letake
Danes so na slovenskih cestah že od zgodnjega jutra zabeležene večje gneče in zastoji, predvsem zaradi prometnih nesreč. Agencija za varnost prometa (AVP) je na večjih počivališčih začela deliti vodo in informativne letake v več jezikih. Njihova akcija je naletela na izredno pozitiven odziv, saj so ljudje prijetno presenečeni nad prejetimi plastenkami vode in koristnimi informacijami.
Največje zastoje beležijo pred predorom Karavanke, kjer je kolona na avstrijski strani dolga približno šest kilometrov, na slovenski pa pet. Zaradi teh zastojev predor občasno zapirajo. Gneče so tudi na primorski avtocesti proti Kopru, na gorenjski avtocesti proti Ljubljani, na štajerski avtocesti proti Ljubljani ter na podravski avtocesti pred mejnim prehodom Gruškovje. Na zadnji cesti zastoji nastajajo predvsem zaradi infrastrukturnih omejitev na hrvaški strani avtoceste med Macljem in Trakoščanom.
Posebej problematična je štajerska avtocesta, kjer sta bila zaradi nesreče zaprta vozni in prehitevalni pas med Žalcem in Šempetrom proti Ljubljani. Prometnoinformacijski center napoveduje zelo veliko gostoto prometa za cel konec tedna na vseh omenjenih delih avtocestnega omrežja.
Odziv na letake je dober
AVP se je odzval na enega izmed najbolj prometno obremenjenih koncev tedna v letu z deljenjem letakov o varni vožnji in plastenk z vodo na glavnih bencinskih servisih na avtocestnih krakih. Letake delijo v šestih jezikih: slovenskem, italijanskem, madžarskem, nemškem, hrvaškem in angleškem. V izobraževalnih letakih voznike opozarjajo na obvezno uporabo varnostnega pasu, vzpostavitev reševalnega pasu ob zastojih ter vožnjo brez uporabe mobilnega telefona in alkohola. Prav tako jih opominjajo, da morajo med daljšimi vožnjami poskrbeti za redne postanke in ustrezno hidracijo.
“Odziv je izredno dober. Ljudje so prijetno presenečeni, da dobijo plastenke z vodo in informativne letake,” je za TV Slovenija povedal Jure Smolič iz sektorja za preventivo in vzgojo v cestnem prometu pri AVP.
AVP je ob tej akciji poudaril nekaj osnovnih pravil za varno udeležbo v prometu. V primeru zastoja morajo vozniki na avtocesti ali hitri cesti takoj vzpostaviti reševalni pas. Vozila na skrajnem levem pasu se morajo razvrstiti čim bolj levo, medtem ko se vozila na preostalih pasovih razvrstijo čim bolj desno, kar vključuje tudi odstavni pas. Pravilno razvrščanje lahko reši življenje, so poudarili.
Potovanje naj bo dobro organizirano in načrtovano
Prav tako so opozorili, da mora biti potovanje dobro organizirano in načrtovano. Preveriti je treba delovanje vozila, razmere na cestah in morebitne zapore, veljavnost dokumentov in pogoje za vstop v posamezne države. Prtljaga naj bo pravilno zložena in varno pritrjena, da ne omejuje preglednosti skozi vsa okna in ogledala. Vozniki naj pred odhodom preverijo tlak v pnevmatikah, saj bo vozilo zaradi prtljage dodatno obteženo, ter naj bodo ustrezno obuti.
DARS je poudaril, da je poleti na avtocestah več prometa, kar povečuje možnost okvar vozil. Ustavljanje na odstavnem pasu je dovoljeno le v nujnih primerih, saj je lahko smrtno nevarno. Voznike so pozvali, naj bodo pozorni tudi na dogajanje na odstavnih pasovih, kjer je bilo v zadnjem času več hudih nesreč.
Če se vam na avtocesti pokvari vozilo, prižgite varnostne utripalke, nadenite si odsevne jopiče in se prepričajte, da je varno izstopiti iz vozila. Umaknite se za varnostno ograjo in pokličite prometnoinformacijski center na številko 1970. Bodite pozorni, da za ograjo ni strmega pobočja ali prepada.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: