Prihajajo nova priporočila Bruslja za izboljšanje vladavine prava v državah članicah EU
Evropska komisija bo kmalu predstavila svoje peto letno poročilo o stanju vladavine prava v Evropski uniji. Poročilo analizira stanje na področjih pravosodja, boja proti korupciji, medijske svobode in pluralizma ter sistema zavor in ravnovesij v posameznih državah članicah. Komisija bo članicam podala tudi priporočila za izboljšanje teh področij.
Lansko poročilo je Sloveniji priporočilo zvišanje plač sodnikov in državnih tožilcev. Ustavno sodišče je namreč ugotovilo, da so te plače prenizke. Ker priporočilo še ni bilo v celoti izvedeno, je pričakovati podobne pozive tudi letos. Poleg tega je poročilo vsebovalo priporočila glede imenovanja sodnikov, boja proti korupciji in zaščite novinarjev. Bruselj je v preteklosti opozarjal tudi na pomanjkljivosti pri financiranju in neodvisnosti javnih medijev, kot so Slovenska tiskovna agencija in Radiotelevizija Slovenija.
Posebnost letošnjega poročila je, da bo prvič ocenjevalo tudi stanje vladavine prava v štirih državah kandidatkah za članstvo v EU: Srbiji, Črni gori, Severni Makedoniji in Albaniji. Priporočila za te države bodo vključena v letno širitveno poročilo, ki ga Komisija običajno objavi jeseni.
Kaj je letno poročilo o stanju vladavine prava?
Letno poročilo o stanju vladavine prava je dokument, ki ga Evropska komisija izdaja z namenom ocene in spremljanja stanja pravosodnega sistema, boja proti korupciji, medijske svobode in pluralizma ter sistema zavor in ravnovesij v državah članicah EU. Poročilo vsebuje analize in ugotovitve o tem, kako države spoštujejo načela vladavine prava, ter podaja priporočila za izboljšanje. Od leta 2022 naprej poročilo vključuje tudi oceno napredka držav pri izpolnjevanju prejšnjih priporočil. Poročilo je ključno orodje za spodbujanje transparentnosti, odgovornosti in reform v državah članicah EU.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: Pixabay