Pričakuje se, da bo ECB znižala obrestne mere
Evropska centralna banka (ECB) naj bi v četrtek znižala ključno obrestno mero za 25 bazičnih točk na 2,25 odstotka, kar bo že šesto zaporedno znižanje. Odločitev temelji na umirjanju inflacijskih pritiskov in naraščajočih trgovinskih tveganjih, ki jih povzročajo carinske politike ZDA, navaja Euronews. Znižanje obrestnih mer naj bi zaščitilo gospodarstvo evroobmočja pred globalno negotovostjo in morebitnimi gospodarskimi pretresi.
Po podatkih Eurostata se je marca medletna inflacija v evrskem območju znižala na 2,2 odstotka, kar je opazno manj kot 2,6 odstotka v prejšnjem mesecu. Osnovna inflacija, ki izključuje nestanovitne dejavnike, kot sta energija in hrana, je dosegla 2,4 odstotka, kar je najnižja raven od januarja 2022. Ti podatki dajejo ECB prostor za nadaljnje sproščanje denarne politike.
Ekonomist Bank of America Ruben Segura Cayuela je dejal, da pričakuje znižanje obrestnih mer z zadržanim tonom glede gospodarskih obetov, kar bi lahko vodilo do obrestnih mer pod nevtralno raven. Hkrati je dodal, da ECB morda ne bo več omenjala »manj restriktivnih« stopenj, kar bi lahko nakazovalo razpravo o premoru v prihodnje. Sven Jari Stehn iz Goldman Sachsa je izrazil pričakovanje, da bo predsednica ECB Christine Lagarde poudarila zaskrbljenost zaradi gospodarske rasti, ki jo ogrožajo trgovinske napetosti, a ostala previdna glede nadaljnjih korakov.
Trgovinske napetosti bremenijo evropsko gospodarstvo
Trgovinske politike ZDA so močno vplivale na razpoloženje v evroobmočju. Ameriški predsednik Donald Trump je 2. aprila uvedel 20-odstotne »vzajemne carine« na uvoz iz EU, a jih teden dni kasneje začasno prekinil za 90 dni, da bi omogočil pogajanja. Kljub temu ostajajo v veljavi 10-odstotne carine na nekitajski uvoz, ki prizadenejo približno 380 milijard evrov evropskega blaga. EU je predlagala odpravo industrijskih carin, vključno z avtomobilskimi, a ZDA so ponudbo zavrnile.
Poslovno razpoloženje v evroobmočju se je poslabšalo, kar potrjuje nemški indeks ZEW, ki je padel na najnižjo raven v skoraj dveh letih. Predsednik ZEW Achim Wambach je opozoril, da nestanovitnost ameriške trgovinske politike močno obremenjuje pričakovanja, zlasti v Nemčiji. Analitiki Deutsche Bank poudarjajo, da vzajemne carine, negotovost in zaostrovanje finančnih pogojev upravičujejo nadaljnja znižanja obrestnih mer, saj vpliv na gospodarsko rast presega pričakovanja ECB.
Analitiki ABN Amro predvidevajo, da bo ECB nadaljevala z zniževanjem obrestnih mer, dokler depozitna mera septembra ne doseže 1,5 odstotka. Hkrati apreciacija evra, ki je od začetka marca zrasel za skoraj 10 odstotkov v primerjavi z dolarjem, lahko ublaži nekatere inflacijske pritiske, ki jih povzročajo carine. V političnem kontekstu ostaja negotovost. Evropski komisar za trgovino Maros Sefcovic je poročal o omejenem napredku v pogovorih z ZDA, medtem ko španski finančni minister Carlos Cuerpo vidi možnosti za dogovor. Italijanska premierka Giorgia Meloni se bo v sredo sestala s predsednikom Trumpom, kjer bosta trgovina in obramba v ospredju.
Portal24; Foto: Pixabay