Preobrat pri Meti: Namesto preverjanja dejstev prihajajo opombe skupnosti
V prihodnjih mesecih bo tehnološki velikan Meta postopoma uvedel sistem “opombe skupnosti”, s katerim bo nadomestil tradicionalne preverjalce dejstev v Združenih državah. Gre za odločitev, ki jo mnogi primerjajo s potezami Elona Muska na platformi X, nekdanjem Twitterju.
Izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg je napovedal, da bo podjetje z novim sistemom zapiskov skupnosti ponovno postavilo svobodo izražanja v središče svojih storitev, poroča Euronews. Sistem bo uporabnikom omogočal, da dodajajo kontekst objavam, ki bi lahko bile zavajajoče. Prispevki bodo ocenjeni glede na njihovo koristnost, kar bo ustvarilo skupnostno urejen mehanizem preverjanja informacij.
V svojem sporočilu je Zuckerberg dejal, da je poteza odziv na nedavne politične dogodke in spremembe družbenega okolja. “Nedavne volitve predstavljajo kulturno prelomnico za ponovno dajanje prednosti svobodi govora,” je poudaril v video posnetku, objavljenem na Facebooku.
Politični kontekst in vpliv Trumpove zmage
Zuckerbergova izjava prihaja po zmagi Donalda Trumpa na nedavnih ameriških predsedniških volitvah. Trump, ki je pred leti Facebook označil za “sovražnika ljudstva”, je leta 2022 ustanovil svojo platformo Truth Social, potem ko so mu glavni družbeni mediji, vključno z Facebookom, onemogočili dostop.
Zuckerberg je v nagovoru poudaril, da bo Meta sodelovala z administracijo Trumpa pri preprečevanju nadzora platform družbenih medijev s strani držav. Hkrati je ostro kritiziral evropske regulatorne ovire, kot je Zakon o digitalnih storitvah (DSA), ki zahteva, da velika tehnološka podjetja, kot sta Facebook in Instagram, aktivno preprečujejo širjenje nezakonite vsebine in manipulacijo volitev.
Kritika preverjalcev dejstev in poenostavitev vsebinske politike
Spremembe Metinega sistema za preverjanje dejstev bodo sprva omejene na ZDA. Zuckerberg je izpostavil, da je tradicionalni sistem preverjanja dejstev postal preveč politično pristranski, kar je po njegovem mnenju zmanjšalo zaupanje uporabnikov. “Preverjalci dejstev so uničili več zaupanja, kot so ga ustvarili,” je izjavil.
Ob tem je Meta napovedala tudi poenostavitev politike vsebine. Zuckerberg je pojasnil, da bodo opustili številne omejitve, povezane s temami, kot sta priseljevanje in spol, ter se osredotočili le na resne in nezakonite kršitve. Prav tako bodo vsebinski filtri zahtevali višjo raven zaupanja, preden bodo objave odstranjene, kar naj bi zmanjšalo število nenamernih izbrisov.
Spremembe niso omejene le na sistem preverjanja dejstev. V začetku tedna je Meta zamenjala dolgoletnega vodjo globalnih zadev Nicka Clegga z Joelom Kaplanom, nekdanjim uslužbencem administracije Georgea W. Busha.
Portal24; Foto: Pixabay