Premier je predsednico republike obtožil neodgovornega in nedržavotvornega ravnanja

Napetosti med predsednikom vlade Robertom Golobom in predsednico republike Natašo Pirc Musar se znova zaostrujejo. Spor se vrti okoli kadrovskih imenovanj, ki razkrivajo globoke razlike v razumevanju vlog in odgovornosti najvišjih državnih institucij. Premier Golob je v intervjuju za N1 ostro kritiziral ravnanje predsednice republike, medtem ko je Pirc Musarjeva njegove izjave označila za nesprejemljive in politično nezrele, poroča MMC RTV SLO.

Premier Golob je predsednico obtožil neodgovornega in nedržavotvornega ravnanja, ker Slovenija zaradi počasnega imenovanja guvernerja Banke Slovenije v Svetu Evropske centralne banke (ECB) ostaja brez glasovalnih pravic. “Po domače. Zato ker predsednica ne zmore opravljati svoje naloge, je Slovenija brez predstavnika točno na točki, kjer se odloča o obrambnih izdatkih. Ali se vam to zdi državotvorno? Meni ne čisto,” je dejal Golob. Dodal je, da je koalicija že od začetka podpirala kandidatko za guvernerko Saško Jazbec, ki izpolnjuje vse strokovne kriterije, a je postopek zastal zaradi nepojasnjenih razlogov. “To se mi zdi neodgovorno,” je poudaril.

Pirc Musarjeva je na kritike odgovorila z izjavo, v kateri ni skrivala razočaranja. “Nad takšnimi izjavami sem zgrožena,” je dejala in premierja obtožila nespoštovanja načela delitve oblasti ter nerazumevanja političnih procesov. Po poročanju MMC RTV SLO je predsednica poudarila, da ECB ne odloča o obrambnih izdatkih, saj ti spadajo v domeno fiskalne politike posameznih držav in Evropske komisije, ne pa denarne politike, za katero je pristojna ECB.

Spor okoli guvernerja in varuha človekovih pravic

Poleg imenovanja guvernerja Banke Slovenije se nesoglasja med Golobom in Pirc Musarjevo dotikajo tudi izbire novega varuha človekovih pravic. Predsednica je za to funkcijo predlagala Katarino Bervar Sternad, ki pa v državnem zboru ni pridobila potrebne dvotretjinske večine. Golob je ob tem dejal: “Varuh človekovih pravic je pomembna institucija in koalicija je dala enotno podporo kandidatki predsednice republike. Več od tega koalicija ne more narediti. Odgovornost, da najde kandidata, ki bo dobil 60 glasov, ni na koaliciji, ampak na predsednici.” Po njegovem mnenju predsednica ne more odgovornosti prelagati na druge, saj je to izključno njena naloga.

Pirc Musar je poudarila, da je razočarana tudi na človeški ravni. Po poročanju MMC RTV SLO je izpostavila, da je premier njene pobude za dialog večkrat zavrnil, kar vidi kot nespoštovanje njene institucije. “S podporo koalicije oziroma Gibanja Svoboda Saški Jazbec sem bila seznanjena prek medijev, kljub temu da so bili vsi povabljeni na razgovor. To je bilo nespoštljivo do institucije predsednika države,” je dejala in dodala, da je želela o drugih predlogih govoriti z Golobom, a je naletela na gluha ušesa.

Kdo nosi odgovornost za zastoje?

Golob vztraja, da je koalicija svoje delo opravila, saj je podprla predsedničine kandidate, medtem ko Pirc Musar opozarja, da brez dialoga in usklajevanja ni mogoče zagotoviti uspešnih imenovanj. “O področju obrambnih izdatkov držav odloča fiskalna politika, torej vlade posameznih držav. To je poudarila tudi predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. To bi predsednik vlade seveda moral vedeti,” je poudarila predsednica in izrazila skrb nad premierjevim razumevanjem političnih procesov.

Po poročanju MMC RTV SLO je Pirc Musar napovedala, da bo kljub pritiskom in pomislekom za guvernerko Banke Slovenije v državni zbor predlagala Saško Jazbec. Hkrati je kritizirala Golobovo obračunavanje prek medijev kot politično nezrelo izsiljevanje. “Moja vrata so bila vedno in ostajajo še naprej odprta za pogovor,” je dejala in izrazila željo po izboljšanju odnosov s premierjem.

Portal24; Foto: Matjaž Klemenc /UPRS]