Premier Golob ob dnevu suverenosti poudaril pomen svobode in suverenosti
Predsednik vlade dr. Robert Golob se je v Šempetru pri Gorici udeležil proslave ob dnevu suverenosti, državnem prazniku, ki obeležuje odhod zadnjega vojaka Jugoslovanske ljudske armade (JLA) iz Slovenije leta 1991. Ta dan označuje ključen mejnik v procesu osamosvojitve Slovenije in vzpostavitve polne suverenosti po osamosvojitvi od nekdanje Jugoslavije.
Premier Golob je v uvodnem nagovoru poudaril, da je ta praznik simbol velikega koraka za Slovenijo, ki pa ima dodatno težo, ker je bil dosežen po svobodni izbiri naroda. “Danes, ko gledamo nazaj, lahko mirno rečemo, da so bili naši takratni koraki, pravi. Najprej z odločitvijo na plebiscitu, z osamosvojitvijo in nato odločno obrambo države pred tistimi, ki so nas želeli zadržati v mraku. Zadnje dejanje – odhod tuje vojske, pa se je odvilo prav na današnji dan pred 33 leti. Vse to je pripomoglo, da smo dejansko uresničili svoj stoletni sen. Naužiti se vsega tistega, kar nam je zgodovina stoletja odrekala – miru, svobode, napredka in blaginje,” je povedal premier Golob.
Opomin na vrednote miru in enakopravnosti
Golob je poudaril, da današnji dan služi tudi kot opomin na vrednote miru in enakopravnosti, še posebej v svetu, ki je vse bolj prepleten s konflikti in nestabilnostmi. “Prav je, da spomin na ta naš zgodovinski trenutek vzamemo tudi kot opomin, kako pomembno je ohraniti vrednote miru in enakopravnosti,” je dejal premier. Dodal je, da danes mnogi narodi doživljajo enake težave, kot jih je Slovenija pred več kot tremi desetletji.
Premier je posebej izpostavil konflikte po svetu, ki pogosto temeljijo na delitvah po ozemlju, narodnosti, rasi ali religiji, kar še vedno prevlada nad osnovnimi človekovimi pravicami, vključno z življenjem otrok. “Svet, v katerem živimo, je prepleten s konflikti, nestabilnostmi. Danes so v našem položaju izpred treh desetletji številni drugi narodi sveta. Ne le v Afriki ali na Bližnjem vzhodu, tudi v Evropi. Ozemlja, pripadnost narodu, rasam in religijam so dejavniki, ki so ponekod še vedno pomembnejši od človeškega življenja, tudi otroškega,” je poudaril.
Priznanje Palestine kot dokaz suverenosti Slovenije
Premier se je dotaknil tudi nedavne odločitve slovenske vlade o priznanju Palestine, ki jo je podprl tudi državni zbor. To je označil kot izkaz slovenske suverenosti in odločnosti, da sledi lastnim vrednotam. “Čeprav je bilo takrat dosti govora o tem, da nam to utegnejo naši zavezniki zameriti, na obisku v Združenih državah Amerike nisem na to temo slišal nobene žal besede. Ravno obratno. Pohvalo in to, da tudi Združene države cenijo našo samostojno pot,” je dejal Golob.
Dodatek, da Slovenija sledi svojim vrednotam, je po njegovem mnenju dokaz, da lahko uspešno ohranja suverenost kljub morebitnim zunanjim pritiskom. Priznanje Palestine je bil simboličen korak, ki ponazarja, da Slovenija stoji za svojimi načeli.
Zahvala pogumnim posameznikom in organizacijam
Premier Golob se je zahvalil vsem, ki so pripomogli k osamosvojitvi Slovenije, vključno z vojaškim in policijskim osebjem ter civilisti, ki so takrat tvegali svoja življenja za svobodo. “Hvala Zvezi veteranov in Združenju Sever. Gre za organizacijo, ki združuje tedaj pripadnike Teritorialne obrambe in Milice, pa tudi pripadnike Narodne zaščite in Civilne zaščite. Skupaj šteje več kot 30.000 članov. Svoboda, suverenost in samostojnost bi brez vašega poguma in predanosti ostali le pojmi, ki veljajo za nekatere druge, ki smo jih dotlej z zavidanjem opazovali prek naših zahodnih in severnih meja,” je dejal premier.
V nagovoru je Golob izpostavil pomembnost nadaljnjega vlaganja v Slovensko vojsko in civilno zaščito, ki igrata ključno vlogo pri zagotavljanju varnosti prebivalcev. “Zato je prav, da v prihodnjih letih odločneje povečamo sredstva za modernizacijo tako vojske kot tudi vseh vidikov civilne zaščite in reševanja. Na ta način ne bo samo naložba v varnost in suverenost, ampak bomo s tem pridobili kot celotna družba,” je poudaril premier.
Golob je izpostavil primer nove bolnišnice Petra Držaja, ki ne bo le pomembna vojaška ustanova, temveč bo ponujala kakovostne zdravstvene storitve tudi za civilno prebivalstvo, kar je dokaz, da vojska lahko služi širši skupnosti.
Suverenost kot odgovornost in obvladovanje samega sebe
Premier je poudaril, da prava suverenost ne pomeni nadvlade nad drugimi, temveč sposobnost obvladovanja samega sebe in spoštovanja svobode drugih. “25. oktober 1991, dan, ko je zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade zapustil naše ozemlje, je tisti mejnik, ko smo kot država dosegli dejansko suverenost, polno avtonomijo, za katero smo se trudili dolga leta,” je dejal premier Golob.
Premier Golob je zaključil svoj nagovor s čestitkami ob dnevu suverenosti in opomnil, da današnji dan predstavlja praznik, ki spominja na mir in enotnost kot temelja prihodnosti. “Naj bo človeškost tista magična beseda, ki nam bo pomagala sprejemati odločitve pri vseh naših nadaljnjih, še tako majhnih ali pa na videz nepomembnih korakih v prihodnosti. Slovenija iskrene čestitke ob dnevu suverenosti,” je zaključil premier Golob.
Portal24; Foto: Žan Kolman/KPV