Preglednost ali pritisk? Bruselj razpravlja o madžarskem zakonu
Evropski parlament bo na plenarnem zasedanju v Bruslju opravil nujno razpravo o predlogu novega madžarskega zakona o preglednosti, ki so ga kritiki vladajoče stranke Fidesz poimenovali “spomladansko čiščenje”.
Zakon, ki je bil madžarskemu parlamentu predložen prejšnji teden, je sprožil burne odzive v mednarodni javnosti. Po navedbah poročevalke Evropskega parlamenta za Madžarsko Tineke Strik (Nizozemska/Zeleni) je za razpravo zagotovljena zadostna podpora političnih skupin.
Zakon cilja na nevladne organizacije in medije
Predlog zakona, ki ga je vložila stranka Fidesz pod vodstvom premierja Viktorja Orbána, predvideva, da bodo nevladne organizacije in mediji, ki prejemajo tuje financiranje, vpisani na poseben seznam. V primeru domnevnega tujega vmešavanja jim grozijo globe.
Globe bi po predlogu lahko znašale do 25-kratnika prejetega zneska, ob tem pa zakon omogoča tudi zamrznitev sredstev, prisilno zaprtje organizacije, dostop do njihovih pisarn in elektronskih podatkov ter nadzor nad bančnimi računi
Kritiki zakona opozarjajo, da bi lahko omejeval svobodo delovanja nevladnih organizacij in medijev, kar vzbuja skrbi glede nadaljnjega krčenja demokratičnih pravic na Madžarskem. Tineke Strik je za Euronews poudarila, da je podpora za razpravo široka, saj so se zanjo izrekli vsi večji politični bloki, razen skupin Patriots for Europe, Evropski konservativci in reformisti ter Evropa suverenih narodov.
Širši kontekst spornih ukrepov
Madžarska vlada je letos že sprožila več polemik. Poleg predloga zakona o preglednosti je prepovedala parado ponosa v Budimpešti, kar je dodatno razburilo zagovornike pravic LGBTQ+ skupnosti. Prav tako je predlagala zakon, ki bi madžarskemu parlamentu omogočil odvzem mandatov evropskim poslancem v določenih primerih.
Ukrepi so dodatno zaostrili odnose med Madžarsko in Evropsko unijo, ki že dlje časa opozarja na kršitve vladavine prava v državi. Po mnenju analitikov gre za nadaljevanje Orbánove politike, ki pogosto izziva institucije EU in krepi nadzor nad civilno družbo.
Priprave na razpravo v Bruslju
Tineke Strik je napovedala, da je razpravo predlagala na začetku plenarnega zasedanja, ki se je začelo v torek, 20. maja 2025. Po njenih besedah je pričakovati, da bo razprava potekala v sredo popoldne. Neuradno naj bi se osredotočila na morebitne posledice zakona za svobodo medijev in nevladnih organizacij ter na širše implikacije za demokracijo na Madžarskem.
Na družbenem omrežju X so se že pojavili zapisi, ki odražajo zaskrbljenost javnosti nad novim zakonom, nekateri pa opozarjajo, da gre za poskus omejevanja tujega vpliva, ki bi lahko imel daljnosežne posledice za madžarsko družbo.
Ana Koren
Portal24; Foto: Wikimedia/Evropska ljudska stranka