Požareport: Katičeva za reševanje Goloba in Boštjančiča najela revizorje, ki jih plačuje tudi Gen-I, Dominiko Švarc Pipan pa čakajo tožbe
Požareport: Večina medijev je pred dnevi lakonično prenesla novico, da je “izvajalec zunanje revizije nakupa stavbe na Litijski 51 (“Afera Litijska”) zaprosil za podaljšanje pogodbeno določenega roka za izvedbo revizije, ki bi morala biti prvotnih načrtih končana do začetka oktobra”. Gre za podjetje Ernst&Young (E&Y), ki mu zaradi, citiramo medije, “obveznosti ali nerazpoložljivosti posameznikov, za katere revizor meni, da imajo pomembne informacije za razumevanje celotnega posla, do postavljenega roka ni uspelo opraviti vseh razgovorov. Pogodbeni rok za izvedbo zunanje revizije bo tako, skladno z utemeljeno prošnjo izvajalca, po zadnjem predvidenem terminu za razgovor podaljšan za 14 dni, so pojasnili na ministrstvu za pravosodje”.
Toda pri tej navidezno nedolžni zamudi gre – vsaj po naših zanesljivih ter insajderskih informacijah – za prikrito politično ozadje, ki se – prevedeno v politični jezik – glasi takole: ministrica za pravosodje Andreja Katič še ni dočakala tiste pričakovane revizije, ki bi – pri aferi Litijska – predsednika vlade Roberta Goloba in ministra za finance Klemna Boštjančiča odrešila njune krivde in odgovornosti, zaradi suma kršitve Zakona o javnih financah. Potem ko sta na krivdo Goloba in Boštjančiča uradno pokazali že dve različni reviziji (notranja revizija MP in revizija Računskega sodišča*), zdaj Katićeva vse upe polaga na revizorsko hišo E&Y, kjer naj bi naročeno jim revizijo očitno pripravljali toliko časa, dokler ne “spacajo skupaj” takšnega končnega teksta (dokumenta), ki bi nekako specialno (od)rešil premierja Goloba in ministra Boštjančiča.
Ker s to tretjo (3.!) revizijo je namreč že od vsega začetka veliko oziroma preveč narobe in zelo verjetno je celo nezakonita, saj temelji na sporni pravni osnovi. Poglejmo nekaj podrobnosti:
– Šlo naj bi za tako imenovane “zaupne zadeve”, glede na to, da je Saša Renko, vršilka dolžnosti generalne sekretarke ministrstva za pravosodje (MP), vabila na “razgovore” ter vsebino “razgovorov” označuje kot “zaupno”. (opomba: vir vseh tukaj objavljenih dokumentov je Ministrstvo za pravosodje)…
“Razgovori” vodeni kot zaslišanja
… sami “razgovori” pa so vodeni kot zaslišanja. Gre za absurdno situacijo, saj zaposleni uradniki pravosodnega ministrstva, poklicani na ta zaupna zaslišanja, sploh nimajo pravice dostopa do tajnih podatkov in do rokovanja s tajnimi podatki, in dejansko niti vabila na zaslišanje, opredeljena kot zaupna, ti uslužbenci ne bi smeli niti videti, kaj šele prijeti ga v roke.
Poleg tega pogodba med MP in podjetjem E&Y v 2. členu določa, kar je skrajno nenavadno ter v hudem nasprotju s funkcioniranjem ministrstva za pravosodje, nenazadnje, zaradi narave dela in področja so na tem ministrstvu tudi registri občutljivih osebnih podatkov, da “izvajalec sam opredeli sodila in metodologijo pregledovalnega posla“. Ministrstvo za pravosodje namreč tega, vključno z morebitnimi dostopi do omenjenih registrov, ne more kar tako prostodušno prenesti na neko zasebno podjetje, kot si to predstavlja ministrica Katičeva, samo zato, da bi lahko reševala Goloba in Boštjančiča… več na Požareport.
Portal24; Foto: Danijel Kovačič Grmek/ UKOM