Povzetek tedna: Borzni indeksi po vsem svetu močno padle

Vse več kazalnikov nakazuje na upočasnjevanje gospodarske rasti v Združenih državah Amerike, kar je prispevalo k prepričanju, da bo Federal Reserve (FED) septembra znižal obrestne mere. Ti kazalniki so prejšnji teden povzročili znižanje indeksov na najpomembnejših svetovnih borzah. Na Wall Streetu je indeks Nasdaq vstopil v območje korekcije, saj se je znižal za več kot 10 odstotkov od svojega vrha.

Indeks Dow Jones je prejšnji teden padel za 2,09 odstotka, na 39.737 točk, kar je prekinilo štiritedenski niz rasti – najdaljši pozitivni niz po maju. Indeks S&P 500 je teden končal v rdečem z upadom za 2,06 odstotka, na 5346 točk. Nasdaq je izgubil 3,35 odstotka in pristal na 16.776 točkah, s čimer je oslabel že tretji teden zapored.

Presenetljivo šibki podatki o zaposlovanju in gospodarski aktivnosti

Julijski podatki o številu odprtih delovnih mest v ameriškem gospodarstvu so vlagatelje neprijetno presenetili. Odprto je bilo le 114 tisoč delovnih mest, kar je precej manj od pričakovanih 175 tisoč. Poleg tega se je stopnja brezposelnosti zvišala z junijskih 4,1 odstotka na 4,3 odstotka. V začetku tedna je bil objavljen tudi indeks nabavnih menedžerjev, ki je nakazal padec industrijske aktivnosti na najnižjo raven v zadnjih osmih mesecih, kar je podžgalo strahove pred upočasnitvijo največjega svetovnega gospodarstva.

Ti podatki so povečali pričakovanja, da bo FED letos močno znižal obrestne mere, in sicer že septembra, čeprav so v tem tednu obrestne mere ostale nespremenjene. “Podatki o delovnih mestih kažejo, da je FED naredil napako v monetarni politiki, ker ni znižal obrestnih mer v začetku tega tedna. Zelo možno je, da bo FED zdaj do naslednje seje spremenil svojo komunikacijo, da bi odstranil vsakršen dvom o septembrskem znižanju,” je dejal Jamie Cox, direktor finančne skupine Harris.

Povečana volatilnost in premik k manj tveganim sredstvom

Indeks VIX, ki meri volatilnost trga in ga na Wall Streetu imenujejo tudi merilo strahu, je presegel 40 odstotkov. Vlagatelji so se obrnili k manj tveganim razredom sredstev, kot so obveznice, jen in švicarski frank, ter začeli razprodajati delnice, pri čemer so najbolj utrpele tehnološke delnice.

Nasdaq je prvi od treh večjih ameriških borznih indeksov, ki je vstopil v območje korekcije, saj je zdaj več kot 10 odstotkov nižji od vrha pri 18.647 točkah, ki se ga je dotaknil 10. julija. Indeks S&P 500 je zdaj 5,7 odstotka nižji od rekordne vrednosti, Dow pa 3,9 odstotka. “Dobri stari popravek je v teku. Od percepcije gospodarskega razcveta smo prešli k percepciji potrebe po vladnem posredovanju z znižanjem obrestnih mer za stabilizacijo gospodarstva,” pojasnjuje Tom Plumb, izvršni direktor in upravitelj portfelja pri Plumb Funds.

Nasdaq ponovno v območju popravka

Nasdaq je tudi v letu 2022 zdrsnil v območje popravka. V zadnjih 44 letih je Nasdaq zdrsnil na območje korekcije po tem, ko je 24-krat dosegel nove najvišje vrednosti ali približno enkrat na dve leti. Nazadnje je indeks po dosegu nove najvišje vrednosti zabeležil korekcijo 19. januarja 2022. Indeks se je nato popravil za 36 odstotkov navzdol od svoje najvišje vrednosti in dosegel dno decembra istega leta.

Doslej je Nasdaq od začetka leta še vedno 11,8-odstoten, S&P 500 pa 12,1-odstoten. Na evropskih borzah so prejšnji teden tečaji delnic močno padli in zabeležili največjo tedensko izgubo v zadnjih 17 mesecih. Londonski indeks FTSE je teden končal pri 8174 točkah oziroma 1,33 odstotka v rdečem, frankfurtski DAX pri 17.661 točkah oziroma 4,1 odstotka. Pariški CAC pa je potonil za 3,53 odstotka na 7251 točk.

[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Portal24 (AI)