Poteka največja izmenjava ujetnikov med ZDA in Rusijo po hladni vojni
Poteka največja izmenjava ujetnikov med ZDA in Rusijo po hladni vojni. Trije ameriški državljani, ki so zaprti v Rusiji, vključno z novinarjem Wall Street Journala Evanom Gershkovichom, naj bi bili izpuščeni v četrtek v okviru dogovora o izmenjavi zapornikov. Poleg Gershkovicha bosta izpuščena tudi veteran ameriških marincev Paul Whelan in rusko-ameriška radijska novinarka Alsu Kurmasheva, je potrdil visoki ameriški uradnik.
Izmenjava, ki jo je dosegla Bidnova administracija, bo vključevala skupno 24 zapornikov, ki so trenutno v Rusiji, ZDA, Nemčiji in še treh zahodnih državah. Pričakuje se, da bodo v Rusijo vrnili osem ruskih državljanov, med njimi več domnevnih povezav z rusko obveščevalno službo.
Eden od ujetnikov v izmenjavi je Vadim Krasikov, ki so ga nemški uradniki identificirali kot polkovnika ruske obveščevalne službe FSB. Krasikov prestaja dosmrtno kazen zaradi umora nasprotnika Kremlja v berlinskem parku leta 2019. Nemški mediji poročajo, da je bil na letalu za turško prestolnico Ankaro.
Do izmenjave je prišlo po dnevih špekulacij o večji izmenjavi med različnimi državami. Špekulacije so se okrepile po tem, ko so več disidentov in novinarjev, zaprtih v Rusiji, preselili iz svojih zaporniških celic na nerazkrite lokacije. Med njimi je tudi Vladimir Kara-Murza, nasprotnik Kremlja z dvojnim rusko-britanskim državljanstvom, čigar kraj ni znan. Prav tako bi lahko izpustili ruskega opozicijskega politika Iljo Jašina in veterana borca za človekove pravice Olega Orlova.
Čeprav so tajne premestitve zapornikov v Rusiji običajne, so večkratna izginotja znanih zapornikov nenavadna. V začetku tega tedna je beloruski voditelj Aleksander Lukašenko pomilostil nemškega državljana Rica Kriegerja, ki je bil obsojen na smrt zaradi terorizma in drugih obtožb, kar še dodatno krepi pričakovanja o širših izmenjavah zapornikov med državami.
[Vir: Index]; Portal24; Foto: Pexels