Poslanske skupine še neodločene o novi varuhinji človekovih pravic
Poslanske skupine v Državnem zboru še niso sprejele dokončne odločitve o podpori kandidatki za varuhinjo človekovih pravic Dijani Možina Zupanc, ki jo je predlagala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Preden bodo svoje stališče sporočile predsednici, se nameravajo posvetovati med seboj in sestati s kandidatko. Za izvolitev na funkcijo varuhinje je v parlamentu potrebnih 60 glasov, kar pomeni, da bo podpora odvisna od usklajevanja med koalicijo in delom opozicije.
Predsednica Pirc Musar je v soboto koalicijskim strankam sporočila, da kot kandidatko predlaga Dijano Možino Zupanc, eno od sedanjih namestnic varuha človekovih pravic. Vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič je napovedala, da se bodo s kandidatko sestali že istega popoldneva. “Želimo slišati, kaj ima povedati na to temo, kako si je zamislila vodenje urada, ji zastaviti vprašanja, potem pa se bomo v poslanski skupini dogovorili, kako naprej,” je dejala. Po njenih besedah se bodo nato pogovorili še znotraj koalicije in odločitev posredovali predsednici. Podobno pravijo tudi v SD-ju in Levici, kjer pa termina za srečanje s kandidatko še niso določili.
Podpora iz preteklosti ni zagotovilo za prihodnost
Možina Zupanc, doktorica prava, je bila januarja 2023 imenovana za namestnico varuha, kar pomeni, da jo je podprla aktualna koalicija. Takrat je zanjo glasovalo 59 poslancev, vključno z NSi-jem, obema poslancema narodnosti ter zdaj že nekdanjima poslancema Svobode Mojco Šetinc Pašek in Tinetom Novakom. A v koalicijskih strankah in NSi-ju poudarjajo, da tedanja podpora ne zagotavlja avtomatične podpore za mesto varuhinje. “Pri nobeni zadevi avtomatizma ne bi smelo biti, tudi pri tej ne. Pošteno je, da kandidatko, ki jo je predlagala predsednica republike, povabimo v poslansko skupino, se pogovorimo in šele nato sporočimo kolektivno odločitev,” je po poročanju MMC RTV SLO dejal poslanec SD-ja Damijan Bezjak Zrim. Dodal je, da sam zadržkov nima.
Tudi vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec meni, da gre za ločen postopek: “Položaj namestnika je vendarle drugačen od položaja varuha človekovih pravic. Varuh je tisti, ki predlaga svoje namestnike, tu je še veliko več odprtih vprašanj. Mislim, da se ne da enostavno enačiti teh glasovanj.” Po poročanju MMC RTV SLO je izpostavil, da je o podpori še prezgodaj govoriti.
Ključni bodo glasovi NSi-ja in molk SDS-a
Če bo koalicija kandidatki naklonjena, bodo za izvolitev ključni glasovi opozicijske NSi. Predsednica je stranko o predlogu obvestila danes, v NSi-ju pa pravijo, da bodo počakali na predstavitev kandidatke. “V splošnem pa menimo, da pri teh imenovanjih največjo odgovornost seveda nosi koalicija,” je po poročanju MMC RTV SLO dejal vodja poslancev Janez Cigler Kralj. Dodal je, da vsakega kandidata, ki se želi predstaviti, sprejmejo in šele nato oblikujejo stališče. V SDS-u medtem o kandidatki še niso podali izjav.
Dosedanjemu varuhu Petru Svetini je mandat potekel 24. februarja, trenutno institucijo vodi namestnik Ivan Šelih. Predsednica Pirc Musar kljub štirim krogom posvetovanj še ni našla kandidata z zadostno dvotretjinsko podporo. Minuli teden je po neuspehu s 14 kandidati, vključno s Katarino Bervar Sternad, napovedala nadaljevanje iskanja.
Portal24; Foto: Varuh človekovih pravic