Ponedeljek zabeležen kot najbolj vroč dan v zgodovini

Po predhodnih podatkih službe za podnebne spremembe Copernicus je bil ponedeljek najbolj vroč dan v zgodovini meritev. Povprečna prizemna temperatura zraka je dosegla 17,15 stopinje Celzija, kar je preseglo dosedanji rekord, dosežen le dan prej, s povprečno temperaturo 17,09 stopinje Celzija. Podatki kažejo, da je bil to najtoplejši dan od leta 1940.

Rekordno vroči dnevi sovpadajo s hudimi vročinskimi valovi, ki so prizadeli milijone ljudi po svetu, vključno z Japonsko, Kitajsko, Združenimi državami in južno Evropo. V Španiji so temperature dosegle celo 44 stopinj Celzija.

Podnebje se še naprej segreva

Visoke temperature se domnevno povezujejo tudi z velikimi gozdnimi požari v Grčiji, na Portugalskem in v Severni Ameriki. “Kar je resnično osupljivo, je razlika med temperaturo zadnjih 13 mesecev in prejšnjimi temperaturnimi rekordi,” je dejal Carlo Buontempo, direktor Copernicusa. “Zdaj smo na resnično neraziskanem ozemlju in ker se bo podnebje še naprej segrevalo, bomo v prihodnjih mesecih in letih gotovo priča podiranju novih rekordov,” je dodal.

Prejšnji rekord, 16,8 stopinje Celzija, je bil dosežen 13. avgusta 2016. Od lanskega julija je bilo 57 dni, ko je povprečna temperatura presegla ta rekord. Globalne povprečne temperature običajno dosežejo vrh med poletjem na severni polobli, med koncem junija in začetkom avgusta.

Letos je vpliv El Nina oslabel

Nekateri znanstveniki trdijo, da so novi rekordi del “splošnega trenda segrevanja”, ki ga povzročajo ljudje s kurjenjem fosilnih goriv. Dr. Joyce Kimutai, podnebna znanstvenica z Imperial College London, je prepričana, da se bo segrevanje nadaljevalo, dokler svet ne preneha s kurjenjem fosilnih goriv in ne doseže neto ničelnih emisij.

Karsten Haustein, klimatolog z Univerze v Leipzigu, je označil za “izjemno”, da je bil rekord podrt, čeprav svet ne čuti več vpliva El Nina, kar je bilo lani dejavnik za postavljanje novih dnevnih rekordov.

[Vir: Index]; Portal24; Foto: Freepik