Poljska stopnjuje pripravljenost na vojno
Poljska se z vsemi močmi pripravlja na morebitno vojno, saj njeni voditelji napovedujejo obsežne spremembe v obrambni politiki in družbeni miselnosti. Država, ki že zdaj namenja največji delež BDP za obrambo med članicami Nata, želi usposobiti vsakega odraslega moškega za vojaške naloge, kar pomeni pomemben premik v njeni strategiji. Poljski premier Donald Tusk je načrte razkril v začetku marca, pri čemer poudarja, da bo usposabljanje prostovoljno, a ključno za nacionalno varnost.
Zanimiv preobrat je doživel ameriški igralec Jesse Eisenberg, ki je pred kratkim prejel poljsko državljanstvo zaradi vloge v filmu A Real Pain, nominiranem za oskarja. Le nekaj dni po tem je Tusk v šaljivem videu na družbenih omrežjih Eisenbergu obljubil, da bo njegovo novo državljanstvo prišlo z dodatno “vlogo” – vojaškim usposabljanjem. “Naredili vam bomo takšno usposabljanje, da bo nova vloga Jamesa Bonda vaša!” je dejal Tusk. Dodal je, da nihče ne bo prisiljen v uniformo. Eisenberg, ki ima zdaj dvojno državljanstvo, simbolizira, da poljski potni list v teh časih nosi novo odgovornost.
Geopolitični pritiski in zgodovinska previdnost
Poljska se na morebitni konflikt pripravlja z razlogom. Njena zgodovina pod rusko nadvlado, ki je trajala skoraj dve stoletji, je pustila globoke sledi. Ruska invazija na Ukrajino leta 2022 je te zgodovinske strahove še okrepila. “Smo sosedje Ruske federacije in Belorusije, nimamo blažilnika med nami in njimi,” je za Politicopojasnil general Wiesław Kukuła, načelnik generalštaba poljskih oboroženih sil. Po njegovih besedah Poljska nima strateške globine, ki bi ji omogočila daljše priprave, zato mora delovati hitro.
Država že zdaj vlaga milijarde evrov v letala, rakete, tanke in topništvo, z obrambnimi izdatki v višini 4,7 odstotka BDP pa presega vse druge članice Nata, piše Politico. A Tuskova vlada meni, da to ni dovolj. Vojsko, ki trenutno šteje okoli 200.000 vojakov, želijo podvojiti na pol milijona, hkrati pa usposobiti milijone rezervistov.
Prostovoljno usposabljanje za vse
Načrt, ki ga Tusk imenuje “model za prihodnost”, predvideva, da bo do konca leta 2025 pripravljen sistem, ki bo omogočal vsem odraslim moškim – in tudi ženskam, ki se bodo želele prijaviti – osnovno vojaško usposabljanje. “Do konca leta želimo imeti model, da bo vsak odrasel moški na Poljskem usposobljen za vojno,” je dejal Tusk v parlamentu. Da bi pomiril javnost, je poudaril, da ne gre za vrnitev obveznega vojaškega roka, ki je bil ukinjen leta 2008 in je še vedno nepriljubljen.
Med Poljaki je čutiti mešanico odločnosti in zaskrbljenosti. “Resnično želim iti skozi usposabljanje,” pravi Marek, 37-letni medijski producent iz Varšave, ki zaradi zasebnosti uporablja psevdonim. “Če pride do tega, želim braniti svoj dom in narediti pekel iz življenja Rusov.” Njegova jeza do ruskega predsednika Vladimirja Putina odraža čustva mnogih, ki vidijo v teh pripravah nujnost.
Kako bo usposabljanje videti?
Poljska vojska še pripravlja podrobnosti, ki naj bi bile znane do konca marca. Po poročanju časnika Rzeczpospolita bodo na voljo kratki tečaji za civiliste brez izkušenj, ki bodo trajali le nekaj dni in vključevali osnove civilne zaščite, prve pomoči in vojaških veščin. Za tiste z vojaškimi izkušnjami bodo na voljo osvežitveni tečaji. Slednji bodo izostrili znanja, kot so uporaba orožja in bojna medicina. Za bolj ambiciozne pa bo na voljo enomesečni program, ki bo kombiniral osebno in spletno učenje.
“Prvi cilj je izboljšati kakovost rezervistov,” pravi general Kukuła. Trenutna povprečna starost rezervistov je okoli 45 let, kar pomeni, da potrebujejo svežo in bolje usposobljeno silo. Drugi cilj je širši: pripraviti celotno družbo na krizne razmere, tudi tiste, ki ne bodo nikoli držali orožja v rokah.
Kljub ambicioznosti načrta nekateri opozarjajo, da Poljska nima veliko časa. “Rusija gradi ogromno vojsko v zaledju,” svari general Leon Komornicki, nekdanji namestnik načelnika generalštaba. Po njegovem mnenju bi lahko baltske države postale naslednja tarča že konec leta 2025 ali v začetku 2026. Kritiki, kot je general Jarosław Kraszewski, pa menijo, da je Tuskov pristop preveč mehak. “Usposobiti 100.000 ljudi na leto je premalo – vrniti bi morali obvezni nabor,” je dejal za Radio Zet.
Ankete kažejo, da idejo podpira več kot polovica Poljakov, a jih je le 39 odstotkov pripravljenih sodelovati. Dve tretjini pravita, da bi v primeru vojne ostali v državi, medtem ko bi tretjina raje pobegnila. Vlada se zaveda, da bo morala za uspeh programa ponuditi spodbude, kot so finančna nadomestila ali davčne olajšave, ter poudariti veščine, uporabne tudi v civilnem življenju, kot je kibernetska varnost.
Portal24; Foto: Wikimedia/Urad predsednika vlade/Poljska