Poljska je dobila novega predsednika. Nacionalistični kandidat Karol Nawrocki je na nedeljskih volitvah v drugem krogu tesno premagal liberalnega župana Varšave Rafała Trzaskowskega, kar predstavlja pomemben izziv za proevropsko usmerjeno vlado premierja Donalda Tuska. Po podatkih poljske volilne komisije je Nawrocki osvojil 50,89 odstotka glasov, Trzaskowski pa 49,11 odstotka.
Volitve so bile izjemno napete, kar je razkrilo globoke politične delitve na Poljskem. Prvi izidi po zaprtju volišč so kazali rahlo prednost Trzaskowskega, ki je že razglasil zmago, a so se razmere čez noč obrnile.
Nawrocki, zgodovinar in nekdanji boksar, je bil podprt s strani opozicijske stranke Pravo in pravičnost (PiS), ki je vladala Poljski med letoma 2015 in 2023. Njegova zmaga pomeni nadaljevanje konservativne linije, ki jo je zastopal dosedanji predsednik Andrzej Duda, prav tako zaveznik PiS-a.
Volilna udeležba je dosegla rekordnih 71,63 odstotka, kar kaže na visoko stopnjo angažiranosti volivcev. Nawrocki v svoji kampanji volitve označil za “referendum o vladi Donalda Tuska”, pri čemer je poudarjal potrebo po zaščiti poljskih interesov in suverenosti.
Ne spreglejte
Njegov slogan “Poljska na prvem mestu, Poljaki na prvem mestu” je odmeval med volivci, ki so zaskrbljeni zaradi vpliva Evropske unije in priseljevanja.
Izzivi za vlado Donalda Tuska
Zmaga Nawrockega prinaša nove izzive za vlado premierja Tuska, ki vodi široko koalicijo, usmerjeno v obnovo pravne države, liberalizacijo zakonodaje o splavu in izboljšanje pravic skupnosti LGBTQ+.
Poljski predsednik ima pravico veta na zakonodajo, kar lahko znatno oteži uresničevanje reform. Tuskova vlada nima zadostne parlamentarne večine, da bi preglasovala predsedniški veto, kar napoveduje obdobje politične blokade.
Nawrocki je med kampanjo obljubljal, da bo blokiral poskuse liberalizacije zakonov o splavu in reforme sodstva, ki jih podpira Tusk. Prav tako se je izrekel proti članstvu Ukrajine v Natu in EU, kljub temu da podpira nadaljnjo pomoč Ukrajini v boju proti ruski agresiji.
Njegov odnos do ukrajinskih beguncev je sprožil polemike, saj je dejal, da bi morale socialne ugodnosti in prednost pri zdravstvenih storitvah imeti Poljaki.
Podpora in mednarodni odzivi
Nawrocki, 42-letni nekdanji vodja Inštituta za nacionalni spomin, je v kampanji poudarjal tradicionalne vrednote, poljsko suverenost in nasprotovanje podnebni politiki EU. Njegova zmaga je požela odobravanje med evropskimi konservativci.
Madžarski premier Viktor Orban je na družbenih omrežjih izrazil navdušenje nad “fantastično zmago”, medtem ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izrazila prepričanje, da bo EU še naprej dobro sodelovala s Poljsko.
Posebno pozornost je vzbudila podpora ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je Nawrockega gostil v Beli hiši, in ameriške ministrice za domovinsko varnost Kristi Noem, ki je Poljake pozvala, naj izvolijo Nawrockega. Po poročanju The Washington Posta je Nawrocki privlačil volivce s podobo “močnega voditelja”, ki bo branil poljske interese pred Brusljem in poskrbel za “normalnost” v državi.
Volitve so pritegnile pozornost tudi v Ukrajini, Rusiji in Združenih državah, saj bo Nawrocki kot predsednik vplival na zunanjepolitične odnose in varnostne politike v regiji. Njegova zmaga pomeni pomemben trenutek za Poljsko, ki ostaja razdeljena med liberalnimi mesti in konservativnim podeželjem.
Ana Koren
Foto: Wikimedia/Brat Forelli